Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 4 User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Fjalë të urta Shqiptare

Faqja 4 e 4 Previous  1, 2, 3, 4

Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 4 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jan 30, 2011 2:56 pm

P
Pa djale e pa goce rrova, pa shok nuk rrova.
Pa hager huder nuk t'vjen era.
Pa pare njeriu ha dhe nje thes me kripe.
Pa pune ska jet, pa shndet ska pune
Pa u pjekur rrushi nuk pihet mushti.
Pa u vesh mani nuk zhvishet inisani.
Pac faqen e zeze si gala nder shoqe.
Pak di ai qe te gjitha ia tregon gruas
Para se me gjyku nje ngjarje duhet me ndigju dy kumone.
Parja e morri nuk rrin n'terr.
Per gjithe vend ka pleq me mend.
Per me qene ne rregull burri duhet me pase: kembet nzete, barkun lete e kryet fresk.
Per nje shamate, lypen dy veta.
Per pashi, kafja ban me lire se sheqeri.
Permireso sjelljen tende, perpara se te kerkosh nga te tjeret te permiresojne te tyren.
Perpara se te kundershtoni nje te moshuar, duhet te perpiqeni ta kuptoni ate
Peshku ne det, kripa ne toke, po bashkohen ne tigan.
Peshku ne det, kusija ne zjarr.
Peshqeshit (dhurates) edhe mbreti i gezohet.
Pija asht e keqe per ate qe e pin keq.
Pika pika mbushet pusi.
Pikat e ujit shhperthejne gurin e fjalet e gruas sundojne burrin.
Pleqeria te ka ardhe njemend kur nuk arrin te mesosh me.
Po ndeje me rinine e harron pleqnine.
Po nuk e njohe hidherimin, nuk do te kuptosh dhe gezimin.
Po nuk e pate te ligun brenda, nuk te vjen nga jashte.
Po nuk mujti me hy vete, shejtani fut bishtin sa me ngaterru pune.
Po pate dhen gjen edhe bari.
Po si dole vet zot shtepise, miku s'ka c'a te ban.
Po te lavi, te levi dhe bishtin t'a krevi, hap syte se te genjevi.
Po te mos kishte budallenj, me ke do qeshnim.
Po u bane ur e vig, te kalon i mire e i lige.
Po ju ruejte te liges, e mira te ndjek mbrapa.
Po u rujte vete, te ruen edhe Perendia.
Prashit edhe ne gusht, per me shume musht.
Prej borxhalis s'keq merre dhine edhe pa edh.
Prej nji delmje nuk dalin dy lekura.
Prifti me perpara bekon mjekren e tij.
Prindi te rrit, shkolla te ndrit.
Prishja e shtepise vjen nga mendt.
Pse kcen si zorra ne prush.
Pula beri vene, gjelit i dhemb barku.
Pula e ban vezen sa ka sqepin.
Pula eshte dhija e fukarase.
Puna e rinise, jargan i pleqnise.
Punen nuk e ben nje gisht, po e ben grushti.
Puno more fatkeq e ha more dreq.
Pushka don pushken.
Pushka e miku te duhen per dite te ngushte.
Pushka e trimit dhe sofra e xhymertit, jane gjithmone plot.
Pushken e gruen nuk duhet me i gerdhuce, se njena te vret e tjetra te korit.
Pyet detin sa lumenj derdhen ne te.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 4 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jan 30, 2011 2:56 pm

Q
Qingji i bute i pin dy nena
Qeni qe leh nuk t'han
Qeni i pangopur te ha.
Qeni i terbum do vra, se terbon dynjane.
Qeni leh aty ku han.
Qenin per mish e burrin per bukuri nuk duhet me i pa.
Qeni plake coban nuk mesohet.
Qeni tund bishtin per te mbajtur miqesine.
Qenit hidhi nje kocke, te pushoje.
Qente le te lehin, karvanet te shkojne perpara.
Qesen e armen mos ja dorzo gruas
Qorr per qorr e kam ne oborr.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 4 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jan 30, 2011 2:56 pm

R
Rena a nana e tana te keqijave.
Rrajet e njerit jane ne magje.
Rralle vritet burri qe ka shume armiq.
Rrena i ka kembet e shkruta!
Rri kohamik (mesatar)
Rrugen per te miku, mos e ler te zere bar.
Ruajna Zot prej mikut se prej armikut ruhem vete.
Rueje jogo kryet.
Ruju prej rrases se lmueme, shakes se terbueme dhe grues se leshueme.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 4 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jan 30, 2011 2:56 pm

S-SH
Sa bahet mushkeria jani, aq bahet katundari zotni.
Sa ma e amel te jete vena, aq me shume te zen.
Sa te mbledhesh ti rrusht, tjetri ka ngrene nje kosh.
Sa te mendohet i urti, i marri ka marr kalane.
S'asht i qorr ai qe s'sheh por ai qe sdon me pa
S'eshte marre mu rrzue, eshte marre mos mu cue
S'bahet ajo pune pa ba qarri fiq.
S'behet lemi me nje kalli.
S'behet stani me lepura.
S'dalin dyzet ujqer nga nje drize.
S'duhen gja petullat, kur jane vra vetullat.
S'duhet gja, gjalle e ne zalle.
Se cka ka shpia, tregon femija.
Sevapi as shitet, as blihet.
Shakaja eshte gjysma e te vertetes.
Shamata e shpise e mishi i dhise te merziten shpejt.
Shefitari i mire - vella pa pjese.
Shejtani kur nuk ka pune rreh te birin.
Sheka e mire e mban mire edhe bulmetin.
Sherrin e mbjellin grate dhe e korrin burrat.
Shih rrethin , shihi shpine, shihi nanen e merr t'bine.
Shit kaun e meso djalin.
Shite aren dhe zgjidhe faren.
Shiu i but lag t'marre e t'urte.
Shkamin qe nuk e can dinamiti, e prish pika e ujit qe i bjen pa da ne nji vend.
Shkon si spata pa bisht, si qeni ne rrush, si krypa ne uje.
Shok gjithkush! Fjafen e mire gjithsecilit! Me i besue pak kujt.
Shok shumi, trim ma i miri.
Shoke bashke, e buke ve.
Shoku sa duhet, aq qortohet.
Shpejtsia asht e mir vec me vra miza.
Shpia e hajnit dhe e kurves nuk bajne hajer.
Shpija e babes shitet lire.
Shqerra qe s'therret memen humbet.
Shqiptaret tregojne cka s'duhet, e fshehin ate cka e di e tere bota
Shqiptari per mik eshte tret e eshte fike.
Shqiptari s'le hak pa marre e borxh pa lare.
Shtat e hije e mend asnji fije.
Shtatin pyll e mendjen fyll
Shtepi pa fjale, e peshk pa hale nuk ka.
Shtepia e zotit dhe e miqve.
Shtepine e mbajne te gjitha shtyllat.
Shume lule dalin ne prill, por pake rrojne.
Shume martohen e pak gezohen.
Shkurti shkurton urat marsi mbledh lekurat.
Shkul dhembin te te shndoshet kryet.
S'i ben mjekra prifterinjte.
Si eshte vendi behet kuvendi.
Si gjarpni nen gur.
Si Hysa si Hasa, si veshi si rrasa.
Si maca barse.
Si maca nen sofer.
Si mjer peshkatari qe ka frike nga lumi.
Si qeni maja sanes: as nuk e han vete as nuk len t'jeter me hanger.
Si qeni ne qerr.
Si te duash prindrit tuaj do te duan edhe femijet tuaj kur te plakesh ti.
Si na dine, qofshim, si jemi, mos qofshim.
Sillesh si pordha neper tlina.
Sillesh si zagari mas zorreve.
S'jepet nje pele per nje thele.
S'ka buke pa dramca e dasem pa mish.
S'ka gja se je fukara, shpirtin s'duhet me pase fukara.
S'ka ma mire se kur te bejen maca shqarrin.
S'ka qeder shqiponja nga mushkonjat.
S'ka varferi i menuri.
S'mbartet uje me shporte.
S'mblidhen lepujt ne vath.
S'mbushet thesi me genjeshtra.
S'mbushet thesi me nje kokerr.
S'merret uje ne 20 kroje.
S'mundet fulterja me e sha kusine "faqe zeze".
S'mundesh me i thane i kerkuem pse ka shku dy here per uje e tri here te mullini.
S'munesh me ndihmue mikun pa prish, nje pune tanen.
S'ngihet ujku me mushkaja.
Sorra sorres nuk ia nxjerr syte.
Sqepari bishtin e shokut e gdhend, te tijin jo.
Syri eshte me i mprehte se kordha.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 4 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jan 30, 2011 2:56 pm

T-TH
Ta shef bojen, sa ta ka nevojen.
Ta varfnit nuk i ndigjohet fjala.
Tak pushka - nale kokrren.
Tamli i sapomjelun e vena e ndejun
Te benin mizat mjalte, do t'i kishim qypat plot.
Te hifte vetja ne qef.
Te me mbrosh atje ku s'jam, se ku jam mbrohem vete.
Te shtin miza e s'te xjerr bualli.
Te urtin coje ne mulli, te "marrin "coje per dru.
Tek nusja hane e pine, te dhendrri gja nuk dine.
Tepria ka mrekulli.
Thesi i zbrazet s'qendron ne kembe.
Thesit me nej ne kame e burrit me kry pune u duhet me e pase barkun te mbushun.
Ti luj nafaka luj.
Tjerr holle me te dale, tjerr trashe me te qindrue.
Toka te ban toke, parja te ban rrote.
Toske e gege, peme nga nje dege.
Trama (friga) se len lepurin me u maj
Tri gjera e bejne nje jete te mjerueshme: hakmarrja, xhelozia, dhe karakteri i dobet.
Tri her mat e nje her prej.
Trim i forte eshte ai qe di te ruhet.
Trimeria e kthen plumbin mbrapsht.
Trimi e ka me vete fatin.
Trimi i marre nuk kthehet i gjalle.
Trimi i mire me shokeshume
Trimi nderon trimin, i menmi te menmin, i ligu te ligun.
Trimi vdes njehere - firgacaku 100 here.
Trimin vraje, po mos e shaj.
Trimnia mbas lufte e urtia mas kuvedit nuk duhen gja.
Tuj u rrit tuj u corodite si zogu i gomarit
Tungjatjeta Bajkatar! Tungjatjeta ju te tjeret.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 4 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jan 30, 2011 2:57 pm

U
U bafte ca mendon gruaja e jo ca mendon ( ka frike ) nana.
U habit pas lengut, harroi thelat.
U nxi rrushi, u mbyll moti mjere ai qe sishte i zoti.
Uje i ahit e mish i cjapit.
Ujet e kronit e lulet e fronit, jane shume e perdoren pake.
Uji fle, hasmi s'fle.
Uji kullohet faji pleqnohet.
Uji qe rrin nji vend nuk pihet.
Uji rrjedh pike-pike e ha gurin.
Ujku don mish qengjit!
Ujku qimen e ndrro por zanatin se harron!
Ujkun plake e tallin zagaret.
Une ha kumbulla, ty te mpihen dhembet.
Ustai, ustane e njef ne zanat.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 4 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jan 30, 2011 2:57 pm

V
Vajtem per lesh e dualem te qethur.
Vardja ne vere e paret asnjehere .
Varni vllan tem, se kam frike se mua me merren mendt.
Vdiq veziri, mbeti i biri.
Vegla punon, i zoti levdohet.
Vellane ta bene vetem nena e askush tjeter.
Vena s'ka frena.
Vetem budallai eshte i kenaqur gjithmone nga vetja.
Vethet i nxorra po veret i kam.
Vil e vil e kthehu e mbill.
Vrit qen e rrit klysh.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 4 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jan 30, 2011 2:57 pm

Z
Zemra e gjane fiton dynjane.
Zengjini tutet se fiket, fukaraja tutet se koritet.
Zija eshte nji vjet, marrja ashte per jete.
Zjarrit po nuk i fryve, nuk ndizet.
Zogu ne kafaz, kendon per maraz..
Zoti con bereqetin, shejtani shpon thesin.
Zoti ka thene: perpjeku pak se te nimoj shume.
Zoti na ka dhane dy veshe e nje goje me ndigjue ma shume se me fol.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 4 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jan 30, 2011 2:57 pm

U
U bafte ca mendon gruaja e joca mendon( ka frike )nana.
U habit pas lengut, harroi thelat.
U nxi rrushi, u mbyll moti mjere ai qe sishte i zoti.
Ugilli i blua t'djeg e t'shua
Uje ahit e mish cjapit.
Ujet e kronit e lulet e fronit, jane shume e perdoren pake.
Uji fle, hasmi s'fle.
Uji kullohet faji pleqnohet.
Uji qe rrin nji vend nuk pihet.
Uji rrjedh pike-pike e ha gurin.
Ujku don mish qengjit!
Ujku qimen e ndrro por zanatin se harron!
Ujkun plake e tallin zagaret.
Une ha kumbulla, ty te mpihen dhembet.
Ustai, ustane e njef ne zanat.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 4 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jan 30, 2011 2:57 pm

Dashuria eshte si lufta,e lete per te filluar e veshtir per te perfunduar.
dashuria e pare eshte si dhembet e pare qe bien shperjt ei leshojn vendin te tjereve,
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 4 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jan 30, 2011 2:57 pm

Një zemër që nuk ushqen shpresë, është një zemër e varfër
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 4 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 4 e 4 Previous  1, 2, 3, 4

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi