Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 2 User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Fjalë të urta Shqiptare

Faqja 2 e 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 2 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jan 30, 2011 2:49 pm

1 here te vras jo 2 here !

Ai që kërcënohet, rrallëherë hakmirret
Ai që ngutet, çdoherë vonohet
Ai që premton shumë, bën pak
Ai që s'bindet, nuk din të komandojë
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 2 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jan 30, 2011 2:49 pm

Ai që nuk e don babanë dhe nënën, ai nuk e don askend
Ai që s'durohet si njeri, s'durohet as si shok,as si kolegë,as si bashkëpunëtor e as si fqi
Ai që nuk dëgjon miskojën, se dëgjon as tupanin
Ai që s'punon si burrë, rrin e qan si grua
Ai që shpejt dashurohet, shpejt dëshprohet
Ai që shumë flet, gjë në dritë nuk çet
Ai që ta ban rrafsh, ka qef me t'dalë kodër
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 2 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jan 30, 2011 2:49 pm

Ai që ta don të mirën, të flet, ai që s'ta don, vetëm të shikon
Ai që thotë "unë jam unë", ai hup gjithkun
Ai që vjedh një vezë, vjedh edhe një buall
Ajo që s'arrihet, duket më e ëmbël
Ajo që s'të pëlqen ty të ta bëjnë, mos ua bëj të tjerëve
Burri të mbytë ose ta falë, i ligu as të mytë as ta falë
Butësia mund të fitojë gjithçka, përveç pasurisë
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 2 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jan 30, 2011 2:49 pm

Pasurinë mund ta vjedhin, por diturinë jo
Ai që ta ruan të fshehtën të do me shpirt
E vetmja rrugë që të çon te dituria është puna
Gjysma e punës është mbaruar kur ajo fillohet me deshirë
Një punë e bukur është më e dobishme, se një mijë fjalë të bukura
Duhet të shfrytëzohet mirë koha, sepse jeta nga koha përbëhet
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 2 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jan 30, 2011 2:49 pm

Mos u prish me vellanë për punë te shokut, sepse shoqeria zhduket, vëllazeria mbeteT
Vetëm puna i pengon njerëzit që të mos mendojnë për gjëra të këqija.
Më mirë është të meritosh e mos të fitosh, sesa të fitosh e të mos meritosh
Trupi shërohet me të punuar, mendja me të mësuar-
Me mirë është të luftosh dhe ta humbësh betejën , sesa të mos luftosh asnjeherë
Politika s’eshte asgje tjeter, pos mjeshteri e rrenes ne çastin e duhur
Budallën mos e vet se t'kallxon vet
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 2 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jan 30, 2011 2:49 pm

Buka në bark, forca në shtat
Buka s'ka turp
Buka të mban fytyrën, yndyra të shkëlqen fytyrën
Bukë e kripë e zemër
Bukë e qepë dhe shëndet
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 2 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jan 30, 2011 2:49 pm

Buka prej qielli s'vjen
Bukuria dhe pasuria s'janë përgjithmonë
Bukuria dhe mençuria nuk shkojnë bashkë
Bukuria e gruas duket në mëngjes
Bukuria një ditë, veprat një jetë
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 2 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jan 30, 2011 2:50 pm

Bukuria të habitë, bukuria të koritë
Burgu është varr për së gjalli
Burgu e ka derën e madhe për të hy, por të vogël për të dalë
Burgu për burra është
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 2 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jan 30, 2011 2:50 pm

Burrat besojnë se bota është e krijuar vetëm për ta
Burrë i mirë në sofër të huaj mos u bën
Burri lidhet për fjalet, kau për brinjtë
Burri me dy gra, këmishën pa la
Burri në shtëpi, si kërcu i zi
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 2 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jan 30, 2011 2:50 pm

Burri një herë ka lindur, një herë edhe do të vdesë
Burri për gruan është si çatia për shtëpinë
Burri s'matet me pëllëmbë por me zemër
Mos prit te kerkoj e mira, po kerkoje
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 2 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jan 30, 2011 2:50 pm

Gur gur behet mure

Qesh mire kush qesh i fundit

Mos i shiko gunen por punen
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 2 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jan 30, 2011 2:50 pm

-Më mirë është të shpenzosh një qiri të vogël se sa tërë jetën ta kalosh në terr.

-Gjithnjë derisa qëndron në këmbët e tua mos vajto nëse nuk mundesh të vraposh.

-" E mundshmja" pyet të " Pamundshmen" ku jeton? U përgjigj: në ëndrrat e të paaftëve.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 2 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jan 30, 2011 2:51 pm

-Shtëpia pa libra është shtëpi pa shpirt.

-Nuk është i fortë ai që gjithnjë fiton luftërat, por i dobët është ai i cili gjithnjë e humb paqen.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 2 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jan 30, 2011 2:51 pm

-Nëse do që të urrejnë të gjithë, iu thua të gjithëve se kush janë.

-Epitetet janë shenjat e ahmakut, njerëzve të mëdhenj nuk u duhet asgjë më shumë se sa emri i tyre.

-Kush e donë një dru, donë edhe degët e saj.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 2 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jan 30, 2011 2:51 pm

-Mos e arrij paqen me luftë, por me marrëveshje.

-Kur drejtësia zhduket nga faqja e dheut, njeriu bëhet i pavlefshëm.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 2 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jan 30, 2011 2:51 pm

-Nuk është kënaqësi të punosh gjithnjë atë që dëshiron, por është kënaqësi kur e do punën që e dëshiron.

-Më e keqja çka mund t'i ndodhë një njeriu është papunësia dhe që nuk e donë askënd.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 2 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jan 30, 2011 2:51 pm

-Turpi është bukuria e femrës ndërsa vlerë te meshkujt.

-Nëse digjet shtëpia e fqiut, ruaje tënden.

-Mik e ke atë i cili ta tërheq vërejtjen nga gabimet tua e jo ai i cili ta zbukuron gabimin tënd për t'u bërë më i dashur.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 2 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jan 30, 2011 2:51 pm

-Miqësia është pusi,sa më tepër nxjerrë nga ajo , ajo bëhet më i thellë.

-Buzëqeshja është fjalë e bukur pa shkronja.

-Mos përkujto shumë atë çka e ke humbur për të mos e humbur atë çka e ke.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 2 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jan 30, 2011 2:51 pm

-Kush kënaqet me vepra të vogla të dynjasë , të gjitha vështirësitë do t'i janë të lehta.

-Fjala e mirë është pasaportë për arritje te çdo zemer..
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 2 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jan 30, 2011 2:52 pm

Liria është që të mos të trazojë njeri ty dhe ti të mos të trazosh të tjerët.


Meqënëse jeta dhe siguria e secilit është e lidhur me fatin e të gjithë atyre që, së bashku, formojnë kombin, do të na donte shpirti që çdokush të sakrifikojë pesë minuta në njëzet e katër orë dhe të hetojë nga thellësia e vetes së tij se c’shërbim ka bërë për shoqerinë dhe c’të mirë mund t’i bëjë kësaj shoqërie që quajmë komb.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 2 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jan 30, 2011 2:52 pm

Nuk mund të punojmë për vendin tonë, po nuk patëm një dashuri per çdo cep të Shqipërisë.


Patriotizma është një egoizëm. Ajo ndjenjë na shtyn të kërkojmë madhërinë dhe nderin e kombit, se tek ajo madhëri e tek ai nder do të gjejmë ne vetë madhërinë, lumturinë dhe nderin e secilit.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 2 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jan 30, 2011 2:52 pm

Njerëzit e një kombi janë solitarë. E mira dhe lumturia jote, janë dhe të miat. Fatkeqësia jote është dhe për mua. Nderi yt më nderon edhe mua dhe turpi yt më nxin edhe faqen time.

Shpëtimi i Shqipërisë do të vijë me anë të vetes tonë.


Gjithë vlefta, gjithë fuqia, gjithë virtyti në këtë botë është, puna. Një punonjës për mua është një njeri i madh, qoftë hekuruar, qoftë bujk i palodhur, qoftë artist, ose letrar. Admiroj tek ai sforcim që s’lodhet, vullnetin që nuk dëshpërohet, metodën qe i shton fuqinë dhe durimin, që ia ben punën të ketë duk dhe uratë. Se ai që nxjerr një punë në shesh, ai që krijon një send prej asgjëje, ai pa dyshim ka bekim, ka frymë dhe dritë prej së larti.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 2 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jan 30, 2011 2:52 pm

Puna, vulneti dhe palodhja ndalojnë shumë të këqia, lin dhe një tok të tjera.

Është i lumtur ai që di dhe mmund të punojë, që di dhe mund të bëjë edhe të tjerët të punojnë.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 2 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jan 30, 2011 2:52 pm

Që ta zgjojmë frymëm e iniciativës, duhet të pushojmë së shpresuari gjë prej qeverisë.

Disa njerëz nuk duan bisedimin, po u pëlqen vetëfjalimi(monologu): ata këmbëngulin në idetë e tyre dhe marrin vrapin mbi tezën që u pëlqen. Në gjuhen frënge ka një shprehje të bukur për të tillët:” U pelqen të dëgjojnë veten e tyre”.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 2 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jan 30, 2011 2:52 pm

Bisedimi është një dëfrim shpirti dhe mendjeje,që ndien njeriu duke rrëfyer mendimin e tij dhe duke dëgjuar të tjerët,me pak dëshire,me çelje zemre,mbase,nga një herë,edhe me pak diplomatëri,si lodra e shahut.

Ëmbëlsi e bisedimit është në sforcim që bën njeriu të rrëfejë kthjelltë dhe me elegancë idenë e tij;në përpjekjet që bëjmë të kuptojmë mendimet e tjetrit,të hyjmë në shpirt të tij dhe të identifikohemi me të.Pak njerëz dinë dhe ndjejnë shijen e bisedimit,për të cilin duhet më parë të jemi tolerantë,pa këmbëngulje,të matur dhe pa inat.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalë të urta Shqiptare - Faqe 2 Empty Re: Fjalë të urta Shqiptare

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi