Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Njohja dhe vlerësimi i nevojave për ndihmë të parë  User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Njohja dhe vlerësimi i nevojave për ndihmë të parë

Shko poshtë

Njohja dhe vlerësimi i nevojave për ndihmë të parë  Empty Njohja dhe vlerësimi i nevojave për ndihmë të parë

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Apr 03, 2011 3:09 pm

Njohja dhe vlerësimi i nevojave për ndihmë të parë

Në rast të gjendjeve emergjente, kur jeta e viktimës është në rrezik (akute ; Infarkti i zemrës, lëndime të shumëfishtë të trupit, mbytjet në ujë, goditjet nga rryma elektrik, ose përkeqësimi i sëmundjeve kronike; sulmi astmatik. Në këto raste shpëtimtari duhet ta njohë gjendjet akute ose lëndimet me shkallë të rrezikshmërisë.

Marrja e vendimit në ofrimin e ndihmës së parë

Marrja e vendimit për ofrim të ndihmës së parë, te të gjithë personat nuk është e njëjtë; për shkak të shfaqjes së pengesave fizike dhe psikike, të cilat mund të ndikojnë, bllokojnë shpëtimtarin për veprim. (Shih foton).Prania e personave dhe paramendimi se çka do të bëni:

Viktima është dehur, narkoman, lënduar. Situata shqetësuese, gjaku, lëndimet e rënda trupore, zjarret, papastërtia, sëmundjet ngjitëse; janë faktorë që mund të ndikojnë në bllokimin e shpëtimtarit për marrjen e vendimit për ndihmë të parë.
I sëmuri ose i lënduari mund të reflektoi përshtypje sensacioni negativ tek shpëtimtari, për shkak se gjakut, të vjellat, lëndimet e rënda, mund të frikësojnë shpëtimtarin. Viktimës duhet t’i ofrohet ndihma e parë e domosdoshme, duke shikuar prioritet; person i moshuar, fëmijë i vegël, person nën ndikim e alkoolit, drogës, barnave etj. Për shkak të stresit, intoksikimit ose gjendjes së shokut, i aksidentuari mund të jetë i shqetësuar, agresiv. Situatat e tilla e vejnë shpëtimtarin para një dileme.

Nëse askush nuk e kontrollon situatën, rolin duhet të marrë organizatori që ta lirojë hapësirën rreth viktimës dhe e dërgon një person tjetër që ta ftojë ENSHM-në. Shpëtimtari bën ekzaminimin parësor të viktimës në vendin e ngjarjes dhe e vendos të sëmurin në pozitë të dëshirueshme, si dhe përkujdeset për procesin e tërheqjes së viktimës. Në kushtet bashkëkohore, çdo person duhet të ketë njohur të përgjithshme për ofrimin e ndihmës së parë që ndihma e parë të jetë efikase.

Shpëtimtari duhet të jetë efikas në shpëtimin e viktimës nga zjarret, nga rrëzimet e dheut, mbytjet në ujë, aksidentet në komunikacion. Ai duhet të përcjellë viktimën deri në spital dhe ta informojë shërbimin profesional mjekësor për ngjarjen. Gjatë zbatimit të ndihmës së parë, duhet të zbatohen të drejtat e arta, si “Mos bëni dëm”. Masat të cilat merren për t’i ndihmuar viktimës, nuk duhet të bëhen në mënyrën se vetëm jemi duke bërë diçka. Në këto raste, duhet të jeni shumë të vetëdijshëm për veprimet të cilat do të zbatoni.

Vlerësimi i vendit të aksidentit, shkalla e rrezikshmërisë e të lënduarve dhe rrezikshmëria e shpëtimtarit

Pas vlerësimit dhe njohjes së nevojave për ofrimin e ndihmës së parë, si dhe marrja e vendimit për t’i ndihmuar të lënduarit, shpëtimtari duhet të krijojë hapësirë të sigurt për veprim në vendin e aksidentit. Shpëtimtari dhe personat përreth tij, asnjëherë nuk guxojnë të rrezikojnë jetën e tyre.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi