Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Gjendjet të cilat kanë prioritet për ndihmë të parë User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Gjendjet të cilat kanë prioritet për ndihmë të parë

Shko poshtë

Gjendjet të cilat kanë prioritet për ndihmë të parë Empty Gjendjet të cilat kanë prioritet për ndihmë të parë

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Apr 03, 2011 3:09 pm

Gjendjet të cilat kanë prioritet për ndihmë të parë

* Ngulmimi
* Gjakderdhjet
* Gjendjet aksidentale
* Lëndimet e kokës, bushtit kurrizor, barkut dhe
* Lëndimet e shkaktuara nga të goditurat e trupit me gërmadha

Në të gjitha këto raste, shpëtimtari që jep ndihma e parë, duhet të jetë i qetë, i matur, i vetëdijshëm, i përgjegjshëm, këmbëngulës, i shkathët, i sigurt, të ketë njohuri të përgjithshme cilësore. Ai mund të jetë shpëtues i jetës edhe duke përdorë një falë të bukur, si “S’ka gjë më të bukur se të shpëtosh një jetë njeriu’’. Ndihma e parë është domosdoshme të jepet vetëm në situatat e arsyeshme dhe në mënyrë adekuate. Nuk këshillohet që “mësimet” e laikëve t’i zbatoni në këto raste. Ndihma e parë është i vetmi veprim i dobishëm për ruajtjen e shëndetit të jetës së të sëmurëve, të lënduarve dhe të helmuarve, sepse me ndërmarrjen e masave shpëtuese, një numër i madh i të lënduarve mbesin të gjallë.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi