Kënaqesia juaj në portalin tonë!
 Ndihma e pare   User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Ndihma e pare

Shko poshtë

 Ndihma e pare   Empty Ndihma e pare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Apr 03, 2011 3:00 pm

Ndihma e pare

Ndihma e pare eshte kujdesi fillestare per personin e lenduar ne vet vendin e fatkeqesise. Kujdesi perbehet nga veprimet e ndermarra me kohe dhe me kujdes, masat dhe aktivitetet me qellim qe: te ruhet jeta, te mbrohet nga lendimi i metutjeshem, te zvogelohet dhimbja dhe frika, te pengohen komplikimet e mundshme dhe te permiresohet gjendja e pergjithshme e te lenduarit.Kujdesi zgjat prej momentit te zbulimit te te lenduarit dhe deri te momenti kur tani me nuk ka nevoje per Ndihmen e pare ose per marrjen e te lenduarit prej personave te kualifikuar per ndihme profesionale mjekesore. Si pjese integrale e promovimit te shendetit, trajnimi nda Ndihma e pare perfshin informata si te pengohen lendimet dhe semundjet dhe ketu i perfshin individet, familjet dhe bashkesite si ne perditshmerine e tyre ashtu edhe ne kushte te katastrofave.

Preventiva dhe mendja e shendoshe jane qenesore ne edukimin per Ndihmen e pare. Aplikimi i Ndihmes se pare eshte i lidhur me njohuri, shkathtesi dhe pajisje te cilat jane te thjeshta dhe te perdorshme per shfrytezim. Harmonizimi i teknikave per ruajtjen e jetes eshte faktor i cili kontribuon per rritjen e zbatimit te Ndihmes se pare.

Kryqi i Kuq i RM realizon aktivitete te shumta ne planin e edukimit dhe aftesimit per dhenien e Ndihmes se pare.

Komisioni per Ndihmen e Pare prane Kryqit te Kuq te RM ne kuader te pergaditjeve per zbatimin dhe mbajtjen e garave te ekipeve per Ndihme te pare ne te gjitha nivelet, organizon seminar instruktiv me mjeket te cilet marrin pjese ne realizimin e mesimit nga Ndihma e pare ne organizatat komunale te Kryqit te Kuq.

Ne seminar shqyrtohen supozimet ne baze te cilave punohet ne garat komunale, regjionale dhe shteterore te ekipeve per Ndihme te pare mjeksore, ne pajtim me doktrinen e aprovuar ne nivel te gjithe shtetit.

Si pjese e pandare e Ndihmes se pare eshte edhe pasqyrimi real i plageve dhe lendimeve.

Aktivitet i posacem ne planin e Ndihmes se pare eshte realizimi i programit arsimor per edukim dhe trajnim te shofereve te ardhshem per aplikimin e Ndihmes se pare ne rast te ndonje aksidenti rrugor.pNe pjesen e edukimit nga ndihma e pare, vend te posacem ka marre edukimi nga ndihma e pare per te punesuarit ne bashkesite shoqerore politike , sektorin qeveritar, organizatat joqeveritare, organizatat punuese etj,

Kryqi i kuq i Republikes se Maqedonise, ne kete plan ka pergaditur programe te vecanta per edukimin e te punesuarve ne keto organizata.

Ne pajtim me aktivitetet programore ne Federaten Nderkombetare te Kryqit te Kuq dhe Gjysmehenes se Kuqe, Kryqi i kuq i Republikes se Maqedonise me 10 shtator e shenoi Diten boterore te ndihmes se pare.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi