Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë...  - Faqe 6 User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë...

Faqja 6 e 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë...  - Faqe 6 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë...

Mesazh nga Juѕт٠ prej Mon Mar 14, 2011 1:11 pm

Shitja e organeve demton shendetin dhe financat

Disa njerez mendojne se shitja e organeve, sic jane veshkat mund t'i ndihmojne ata te dalin nga varferia. Ne nje studim te koheve te fundit u morren ne shqyrtim 300 persona nga India, cdo njeri prej te cileve kishte shitur nje veshke. Per nje veshke te shitur ata kishin fituar 1 mije dollare, shume jo e vogel ne nje vend te varfer.

Doktor David Rotham prane universitet Columbia te New Yorkut studioi gjendjen e ketyre pacienteve. Grupi i tij i punes vuri re se 6 vjet, pas operacionit, te ardhurat financiare te tyre rane me 1 te treten. 79 perqind e tyre thane se jane penduar per kete operacion nuk do t'i rekomandonin askujt per te shitur ndonje organ te trupit.

Ne shume vende, shitja-blerja e organeve eshte e ndaluar me ligj, por nga deshperimi per para apo shendet shume njerez shtyhen ne kete veprim. Ne Shtetet e Bashkuara ndalohet me ligj blerja e nje veshke te personit qe eshte gjalle.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë...  - Faqe 6 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë...

Mesazh nga Juѕт٠ prej Mon Mar 14, 2011 1:11 pm

Ecja parandalon frakturat e kockave

Rreth 300 mije njerez shume prej tyre gra te moshuara, shtrohen cdo vit ne spital si pasoje e fraktuarave te kockave. Por nje studim i koheve te fundit le te kuptohet se keto fraktura mes grave ne periudhen pas menopauzes, mund te shmangen me disa ushtrime te lehta fizike, perfshi ecjen. Gjate studimit qe zgjati 10 vjet, u morren ne shqyrtim 61 mije gra te moshes 40 deri ne 77. Mjekja Diane Feskanich prane spitalit Brigham ne Boston thote se grate qe kryenin ecje 4 ore ne jave ulen 40 perqind mundesite e prekjes nga fraktura. Sipas studimit, edhe grate qe kryejne nje jete aktive fizike gezojne te njejten mbrojtje nga frakturat si ajo qe sigurohet nga perdorimi i hormoneve.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë...  - Faqe 6 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë...

Mesazh nga Juѕт٠ prej Mon Mar 14, 2011 1:11 pm

Kolesteroli...

Nivelet e kolesterolit në trupin e njeriut ndryshojnë me stinët. Është ky rezultati i arritur nga një kërkim i kryer nga Universiteti i Masacusetit mbi 517 persona të shëndetshëm. Doli si përfundim që nivelet e kolesterolit ishin më të mëdha në vjeshtë dhe në dimër, dhe më të ulëta në pranverë dhe verë. Nuk dihet mirë se cilët janë mekanizmat që çojnë në këtë rezultat. Matjet tregonin që vlerat më të mëdha për meshkujt mbërrijnë në dhjetor, kurse për femrat në janar. Vlerat e regjistruara tregonin një rritje rreth 3.9 mg/dL tek meshkujt (vlerat mesatare ishin 222 mg/dL) dhe 5.4 mg/dL tek femrat (vlerat mesatare ishin 213 mg/dL). Disa nga këto ndryshime mund të përshkruheshin me variacionet që pëson plazma në stinët e ndryshme. U gjet edhe që nuk kishte lidhje me dietën që përdoret në stinët e ndryshme.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë...  - Faqe 6 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë...

Mesazh nga Juѕт٠ prej Mon Mar 14, 2011 1:11 pm

Femrat preken me lehte nga kanceri i duhanit...

Femrat jane me te ndjeshme ndaj substancave kancerogjene, qe gjenden tek duhani. Ne kete perfundim kane arritur nje grup shkencetaresh, qe i paraqiten rezultatet e nje studimi ne Lugano te Zvicres. Kerkuesit studiuan 684 paciente me kancer ne mushkeri per periudhen mes viteve 2000-2005 dhe zbuluan se femrat preken nga kanceri kur jane ne moshe me te re se meshkujt. Kjo ndodh edhe ne rast se ato tymosin me pak se bashkemoshataret e tyre meshkuj.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë...  - Faqe 6 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë...

Mesazh nga Juѕт٠ prej Mon Mar 14, 2011 1:11 pm

Arrat parandalojne kancerin e gjirit...

Konsumi i arrave ul rrezikun e prekjes nga kanceri ne gji. Sipas nje studimi te fundit, perberesit antioksidante te ketij fruti te thate parandalojne zhvillimin e semundjes. Ne nje eksperiment te kryer tek minjte, rezultoi se konsumi i 56,7 grame arrave ne dite, shkakton me pak tumore dhe ata qe rriten kane permasa me te vogla. Studimi amerikan u prezantua ne takimin e Shoqates Kerkimore per Kancerin.
Megjithese studimi eshte aplikuar tek minjte, sipas mjekes Elaine Hardman, te Marshall University School of Medicine, efektet pozitive mund te shfaqen edhe tek njerezit.
“Ne dime qe nje diete e shendetshme parandalon semundjet kronike. Arrat ndihmojne ne nje diete qe redukton kancerin. Ne studimet e meparshme eshte treguar se arrat pengojne ushqimet e yndyrshme te demtojne arteriet”, tha mjekja.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë...  - Faqe 6 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë...

Mesazh nga Juѕт٠ prej Mon Mar 14, 2011 1:11 pm

Ajri i paster te zgjat jeten...

Te banosh ne nje rajon apo zone me ajer te paster do te thote se mund te jetosh deri ne kater vjet me gjate nga ata qe jetojne ne nje zone te ndotur. Keto jane konkluzionet e nje studimi te kryer ne 51 qytete amerikane, nga eksperte te shkolles se Harvardit, qe prej vitit 1980. Smogu prane zonave te ndotura eshte shume i demshem per shendetin e njeriut. Agjentet ndotes mund te merren prej ajrit dhe mund te zbresin ne mushkeri dhe enet e gjakut. Nje person, i cili jeton ne nje klime me ajer te paster eshte i predispozuar te kete nje jete me te gjate sesa nje tjeter qe jeton ne nje ambient te ndotur.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë...  - Faqe 6 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë...

Mesazh nga Juѕт٠ prej Mon Mar 14, 2011 1:12 pm

Domatja, ndihmuese kunder infraktit...

Efekteve pozitive te domates si aleate kunder tumorit te prostates, u eshte shtuar edhe nje tjeter. Per shkak te perberesit antioksidant qe ka, domatja sherben si terapi edhe kunder infarktit dhe goditjes ne tru. Domatja bllokon oksidimin e lipideve, duke reduktuar rrezikun e formimit te pllakave, qe shkaktojne probleme kardiovaskulare. Mjeket keshillojne qe ne dite te konsumohen 1 kg domate, qe transformohen ne 100 grame, duke evituar keshtu rrezikun e problemeve me zemren. Sipas kreut te Shoqates italiane aritmologjike dhe kardiosimulimit, Michele Guilizia, konsumi i domates si pjese e dietes mesdhetare ul rrezikun e problemeve kardio-vaskulare me 30 perqind.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë...  - Faqe 6 Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë...

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 6 e 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi