Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Vitamina D mbron nga shumë sëmundje  User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Vitamina D mbron nga shumë sëmundje  User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vitamina D mbron nga shumë sëmundje

Shko poshtë

Vitamina D mbron nga shumë sëmundje  Empty Vitamina D mbron nga shumë sëmundje

Mesazh nga Juѕт٠ Mon Jan 10, 2011 10:43 pm

Vitamina D mbron nga shumë sëmundje  Vitamina_D

Të gjithë e dimë se sa janë për ne të domosdoshme vitaminat, por ajo që tani studiuesit kanë zbuluar për vitaminën D është thjesht e pabesueshme.
Nga të gjitha vitaminat ai na ofron mbrojtjen më të mirë, nga koka deri te thembra. Për fat të keq, 90 për qind e femrave nuk kanë sasi të mjaftueshme në gjak.
Depresioni i vjeshtës shpesh është pasojë e mungesës së kësaj vitamine, e cila nuk është vështirë të konstatohet.

Na përmirëson gjendjen shpirtërore
Më së shumti vitaminë D krijohet në lëkurë, nën ndikimin e rrezeve ultravjollce nga drita e diellit. Sa më shumë vitaminë D lëkura prodhon, aq më mirë do të jemi me disponimin. Arsyeja: kjo substancë e rëndësisë jetësore nxit prodhimin e hormonit të lumturisë, siç është serotonina.
Jep forcë
Pa vitaminë D nuk do të mundnim të lëviznim. Muskujve tanë i nevojitet kjo vitaminë, në mënyrë që të mundë të zhvillojnë forcën. Pa këtë super-vitaminë muskuj nuk do të mundë të zhvilloheshin. Për organizmin tonë është i domosdoshëm në mënyrë që të prodhojë albumina nga të cilat krijohen qelizat e muskujve.
Jep vitalitet
Një studim i ri amerikan tregon se përkrah sasisë së mjaftueshme të vitaminës D më me efikasitet humben kilet e tepërta. Studiuesit supozojnë se vitamina D e mundëson këmbimin optimal të sheqerit dhe yndyrës. Pjesëmarrësit e studimit kanë djegur më shumë kalori nëse kanë pasur më shumë vitaminë D në gjak. Kjo vitaminë, para se gjithash, kontribuon në shkrirjen e dhjamit të pashëndetshëm në stomak.
Kanceri: Vitamina D pengon zgjerimin e pakontrolluar të qelizave dhe e ngadalëson rritjen e qelizave të rrezikshme. Nëse tumori tashmë është paraqitur, pengon krijimin e enëve të gjakut që e furnizojnë tumorin me gjak. Përveç kësaj, vitamina D e vështirëson zgjerimin e tumorit (metastazën). Mbrojtje efikase është treguar në rastet e kancerit të gjirit, qafës së mitrës, lukthit dhe zorrëve.
Diabeti: Falë vitaminës D, qelizat absorbojnë më mirë sheqerin si burim i energjisë. Në këtë mënyrë ai e rregullon nivelin e sheqerit në gjak dhe e ul rrezikun nga diabeti për 80 për qind.

Infarkti: Edhe enët e gjakut reagojnë në vitaminën D. Ajo u jep elasticitet dhe i mbron muret e brendshme nga inflamacionet. Përveç kësaj, mund ta përmirësojë edhe qarkullimin e gjakut. Në këtë mënyrë pengon mbylljen e enëve të gjakut dhe shtypjen e lartë të gjakut dhe me këtë e zvogëlon edhe rrezikun nga infarkti.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi