Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Vitamina D dhe anemia te fëmijët   User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Vitamina D dhe anemia te fëmijët   User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vitamina D dhe anemia te fëmijët

Shko poshtë

Vitamina D dhe anemia te fëmijët   Empty Vitamina D dhe anemia te fëmijët

Mesazh nga Juѕт٠ Tue May 24, 2011 10:19 pm

Vitamina D dhe anemia te fëmijët

Rritja e përqendrimit të vitaminës D për 1 ng/ml, rezulton me ulje të rrezikut për anemi për 3 për qind.
Hulumtuesit kanë testuar gjakun e më shumë se 9.400 fëmijëve të moshave ndërmjet 2-18 vjet, ndërsa krahas kësaj kanë vërejtur lidhshmërinë ndërmjet nivelit të vitaminës D dhe nivelit më të ulët të hemoglobinës dhe rrezikut më të madh të zhvillimit të anemisë.
Fëmijët me nivel më të ulët të vitaminës D se 20 ng/ml, kanë qenë për 50 për qind më të rrezikuar që të zhvillojnë anemi në raport me fëmijët, niveli i vitaminës te të cilët ishte më i lartë se 20ng/ml.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi