Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Pytje & Pergjigjje rreth biologjisë? User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pytje & Pergjigjje rreth biologjisë?

Shko poshtë

Pytje & Pergjigjje rreth biologjisë? Empty Pytje & Pergjigjje rreth biologjisë?

Mesazh nga answeR hackeR prej Sun Dec 19, 2010 8:17 pm

Këtu mund të beni pytje rreth biologjisë, dhe të përgjigjëni.

Cili është ashti më i vogel në trupin e njeriut?
answeR hackeR
answeR hackeR
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pytje & Pergjigjje rreth biologjisë? Empty Re: Pytje & Pergjigjje rreth biologjisë?

Mesazh nga X-pIM GoLd prej Tue Dec 21, 2010 1:04 pm

Joniii shkruajti:Cili është ashti më i vogel në trupin e njeriut?


Me sa e di une ashti me i vogel gjindet ne vesh, (me saktesisht ne veshin e mesem).
X-pIM GoLd
X-pIM GoLd
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pytje & Pergjigjje rreth biologjisë? Empty Re: Pytje & Pergjigjje rreth biologjisë?

Mesazh nga answeR hackeR prej Thu Dec 23, 2010 7:20 pm

Sa pal birnje ka njeriu?
answeR hackeR
answeR hackeR
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pytje & Pergjigjje rreth biologjisë? Empty Re: Pytje & Pergjigjje rreth biologjisë?

Mesazh nga X-pIM GoLd prej Thu Dec 23, 2010 8:56 pm

Joniii shkruajti:Sa pal birnje ka njeriu?

12 pal birnje.
X-pIM GoLd
X-pIM GoLd
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pytje & Pergjigjje rreth biologjisë? Empty Re: Pytje & Pergjigjje rreth biologjisë?

Mesazh nga answeR hackeR prej Sat Jan 15, 2011 7:55 pm

Sa mund te jete trashesia e lekures se njeriut?
answeR hackeR
answeR hackeR
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pytje & Pergjigjje rreth biologjisë? Empty Re: Pytje & Pergjigjje rreth biologjisë?

Mesazh nga X-pIM GoLd prej Sat Jan 15, 2011 8:42 pm

Joniii shkruajti:Sa mund te jete trashesia e lekures se njeriut?

Është 0,5 deri ne 5 mm.
X-pIM GoLd
X-pIM GoLd
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pytje & Pergjigjje rreth biologjisë? Empty Re: Pytje & Pergjigjje rreth biologjisë?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Mon Sep 26, 2011 11:23 pm

ebibe ibrahimi shkruajti:Cilët procese e karakterizojn Metabolizmin?

Pra, proceset qe e karakterizojn Metabolizmin, jan dy procese (Procesi Anabolik, dhe aj Katabolik)
Anabolizmi: që prodhon molekula të ndërlikuara nga më të thjeshtat, duke përdorur energjinë e prodhuar nga katabolizmi për të ndërtuar përbërësat e qelizave si p.sh. proteinat dhe acidet nukleike;

Katabolizmi: që kryen shpërbërjen e molekulave të ndërlikuara në të më të thjeshta, duke prodhuar energji, p.sh. shkatërrimi i ushqimit në frymëmarrjen qelizore.

Proceset anabolike janë endoergonikë kurse ato katabolikë eksoergonikë.

Proceset metabolike që përmbajnë një përbërës anabolik dhe një katabolik quhen nganjëherë anfibolikë.
Proceset metabolike, edhe tek organizmat më të thjeshtë, formojnë një rrjet metabolik shumë të ndërlikuar, të nën ndarë në zinxhirë metabolikë dhe cikle metabolike.


Edituar për herë të fundit nga Juѕт٠ në Sat May 19, 2012 11:22 pm, edituar 1 herë gjithsej
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pytje & Pergjigjje rreth biologjisë? Empty Re: Pytje & Pergjigjje rreth biologjisë?

Mesazh nga ebibe ibrahimi prej Fri Oct 14, 2011 8:56 pm

1. Çka janë virusët?
2. Si bëhet shumimi i virusëve?
ebibe ibrahimi
ebibe ibrahimi
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pytje & Pergjigjje rreth biologjisë? Empty Re: Pytje & Pergjigjje rreth biologjisë?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat May 19, 2012 11:32 pm

ebibe ibrahimi shkruajti:1. Çka janë virusët?
2. Si bëhet shumimi i virusëve?

Çka janë virusët?
Ajo degë e biologjisë që merret me studimin e viruseve quhet virologji.
Një virus është një thërmijë organizimi i së cilës është i lidhur tërësisht me proçeset biokimike, krejtësisht të ndryshme nga thërmijat jo të gjalla, e paaftë për jetë të pavarur .Kur kjo thërmijë gjendet në brendësi të një qelize të gjallë, sillet si qënie e gjallë.
Viruset nuk kanë strukturë qelizore; nuk kanë as bërthamë , as citoplazëm, as membranë, prandaj mendohet se organizimi i tyre është i nivelit nënqelizor. Janë më të mëdhenj se molekulat biologjike, por më të vegjël se qelizat më të vogla.
Viruset janë të padukshme në mikroskop optik, por të dukshëm në mikroskp elektronik.Forma është shumë e larmishme: gjatësore, sferike, kubike, tulle, ose me kokë ovale apo shumëkëndore dhe bisht të hollë. Përmasat shkojnë nga 10 - 20 mμ deri në 200 - 300 mμ. ( milimikroni = 1/1000 e mikronit; 1mikron = 1/1000 e milimetrit.

Si bëhet shumimi i virusëve?
Kur një virus infekton një qelizë ai injekton brenda saj acidin nukleik ose futet i tëri në qelizë . Pas futjes në qelizë ai mund të riprodhohet menjëherë ose mund të ketë një periudhë inkubacioni dhe pastaj të aktivizohet për t'u riprodhuar. Në një kohë të dytë materiali i tij gjenetik mund të lidhet me atë të qelizës bujtëse. Viruset mund të infektojnë qelizat bakteriale ashtu edhe organizmat eukariote. Viruset që infektojnë bakteret quhen bakterofagë ose shkurt fagë.Shumimi në qelizat bakteriale zgjat shumë pak minuta. Viruset e reja ushtrojnë trysni mbi membranën qelizore deri në çarjen e saj, pra shkatërrimin e qelizës bakteriale dhe infektimin e qelizave të reja. Kjo dukuri quhet lizë, cikli i këtyre proçeseve quhet litik. Fagu vetë quhet fag virulent. Fazat në të cilat kalon shkurtimisht cikli litik janë:

- Nis me një bakter normal të painfektuar

- Fagu fiksohet mbi murin bakterial dhe nëpërmjet enzimave tret në këtë pjesë membranën bakteriale

- Injekton brenda në qelizën bakteriale molekulën e tij të ADN

- Mjaftojnë pak minuta që ADN e fagut t'i afrohet ADN së bakterit që normalisht kontrollon formimin e protoplazmës, dhe të fillojë të sintetizojë ADN e reja dhe molekulat e reja proteinike të fagut, duke përdorur mekanizmat qelizor bakterial. Bakteri transformohet në një fabrikë fagesh.

- Fagët grumbullohen brenda bakterit në një numër rreth treqindë ose edhe më shumë

- Më në fund qeliza shkatërrohet, pra pëson lizis, dhe bakterofagët tashmë të lirë mund të sulmojnë qeliza të tjera bakteriale.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pytje & Pergjigjje rreth biologjisë? Empty Re: Pytje & Pergjigjje rreth biologjisë?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi