Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Humbja e peshës mund të ndotë gjakun User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Humbja e peshës mund të ndotë gjakun User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Humbja e peshës mund të ndotë gjakun

Shko poshtë

Humbja e peshës mund të ndotë gjakun Empty Humbja e peshës mund të ndotë gjakun

Mesazh nga Juѕт٠ Tue Jan 11, 2011 11:35 am

Humbja e peshës mund të ndotë gjakun Humbja-peshes

Humbja e peshës ka mangësi serioze, ngase çon në lirimin e ndotësve të përhershëm organik (POPs), të cilët mund të kenë një ndikim të rëndësishëm në shëndet.

POPs janë kemikale të krijuara nga njeriu të cilët hyjnë në zinxhirin e ushqimit nga burimet që përfshijnë pesticidet dhe prodhimin. Ato janë të lidhura me rritjen e rrezikut të diabetit, kancerit dhe çmendurisë.

Kur konsumohen, POPs mblidhen në indet yndyrore, ku mendohet që nuk janë të dëmshme. Tani, Duk-Hee Lee i Universitetit Nacional të Kyungpook në Daegu, në Korenë Jugore, ka treguar që humbja e peshës shkakton që të lirohen POPs, çka çon në grumbullimin e tyre në gjak.

Njerëzit që kanë humbur 10 kilogramë ose më shumë gjatë një dekade kanë nivelet më të larta të bartjes të POPs në gjak, ndërsa ata që kanë shtuar 10 kilogramë ose më shumë kanë më së paku. Nuk janë të njohur shkaqet e efekteve negative të nivelit të POPs në njerëz, prandaj kjo nuk duhet të ndalojë njerëzit nga humbja e peshës, tha Amanda Sainsbury-Salis në Institutin Garvan për Hulumtime Mjekësore në Sydney.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi