Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Zgjeba (Zhuga) User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zgjeba (Zhuga)

Shko poshtë

Zgjeba (Zhuga) Empty Zgjeba (Zhuga)

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 2:10 am

Zgjeba (Zhuga)

Informata Të Rëndësishme:

• Zhuga nuk është rezultat i mungesës së higjienës të pamjaftuar
personale
• Zhuga përcjellet përmes kontaktit të afërm me personin e infektuar
• Të gjithë familjarët që kan kontakt të afërt me personin që ka infektim
të zgjebës, duhen njëkohësisht të mjekohen
• llaçi për mjekim duhet të lyhet në tërë trupin me përjashtim të kokës
dhe fytyrës, dhe të nesërmen duhet të shpërlahet. Nëse duart janë larë
gjatë kësaj kohe, ilaçi për mjekim duhet prap të përdoret (lyhet) në
duar
• Derdhja e puçrrave ose kruarja e lëkurës mundë të qetësohet 2 -3 javë
pas mjekimit adekuat të zgjebës (zhugës)
• Fëmijët mund të shkojnë në shkollë pasi ta ken kryer trajtimin e parë
Ç’është zgjeba (zhuga) ?
Zgjeba është një sëmundje e lëkurës që manifestohet me kruarje të shkaktuar
prej organizmave shumë të vogla parazitore që jetojnë dhe shumëzohen në
shtresën e epërme të lëkurës. Këto organizma shumë të vogla jetojnë vetëm
në trupat e njerëzve. Disa shtazë mund të pezmatohen prej këtyre krijesave
shumë të vogla parasite, por këto të shtazëve rrallëherë I infektojnë njerëzit.
Zgjeba (zhuga) shkakton kruarje gjërësisht nëpër trup dhe gjymtyrë dhe njolla
me puçrra (të kuqe në lëkurë të bardhë, purpure ose ngjyrë kafe në lëkurë më
të pigmentuar). Nuk është e zakonshme të paraqitet në kokë dhe qafë.
Kruarja keqësohet natën dhe në ambient të ngrohtë. Këto krijesa shumë të
vogla bëjnë strofullën në lëkurë, sidomos rreth gishtave, por te fëmijët e vegjël
edhe në duar dhe këmbë. Në këto vende mund të shkaktojnë flluska të vogla.
Mund të gjinden edhe në bërryl, përreth sqetullave, në penis dhe në lëkurë të
herdheve si dhe rreth majeve të gjinjëve. Personat e infektuar bëhen allergjik
në këto krijesa parasite të lëkurës. Pastaj ata kaplohen me kruarje gjërësisht
nëpër trup dhe fitojnë kruarje alergjike.
Si zhbartet zgjeba (zhuga)?
Zgjeba (zhuga) zhbartet te personat tjerë zakonisht përmes kontaktit të
ngushtë me personin e infektuar, p.sh. duke u mbajt dorë për dore. Shpesh
kalon prej një anëtari të families te tjetri. Fëmijët zakonisht e përcjellin prej
njëri tjetrit duke lozur së bashku. Zgjeba nuk është rezultat I mungesës së
higjienës personale. Krijesat e zgjebës (zhugës) nuk mund të mbijetojnë jasht
trupit njerëzor, andaj dhe nuk mund t’ju ngjiten prej dyshemes apo orendive.
Si mund të parandalohet?
Të gjithë familjarët dhe kontaktet e afërta të personit me zgjebë (zhugë) duhet
të mjekohen, pavarsisht a janë ata apo jo të infektuar. Mjekimi i personit me
zgjebë si dhe I kontakteve të tjera është ndër faktoret më të rëndësishëm në
parandalimin e shpërndarjes së infektimit.

Informata Të Rëndësishme
• Zhuga nuk është rezultat i mungesës së higjienës të pamjaftuar
personale
• Zhuga përcjellet përmes kontaktit të afërm me personin e infektuar
• Të gjithë familjarët që kan kontakt të afërt me personin që ka infektim
të zgjebës, duhen njëkohësisht të mjekohen
• llaçi për mjekim duhet të lyhet në tërë trupin me përjashtim të kokës
dhe fytyrës, dhe të nesërmen duhet të shpërlahet. Nëse duart janë larë
gjatë kësaj kohe, ilaçi për mjekim duhet prap të përdoret (lyhet) në
duar
• Derdhja e puçrrave ose kruarja e lëkurës mundë të qetësohet 2 -3 javë
pas mjekimit adekuat të zgjebës (zhugës)
• Fëmijët mund të shkojnë në shkollë pasi ta ken kryer trajtimin e parë
Ç’është zgjeba (zhuga) ?
Zgjeba është një sëmundje e lëkurës që manifestohet me kruarje të shkaktuar
prej organizmave shumë të vogla parazitore që jetojnë dhe shumëzohen në
shtresën e epërme të lëkurës. Këto organizma shumë të vogla jetojnë vetëm
në trupat e njerëzve. Disa shtazë mund të pezmatohen prej këtyre krijesave
shumë të vogla parasite, por këto të shtazëve rrallëherë I infektojnë njerëzit.
Zgjeba (zhuga) shkakton kruarje gjërësisht nëpër trup dhe gjymtyrë dhe njolla
me puçrra (të kuqe në lëkurë të bardhë, purpure ose ngjyrë kafe në lëkurë më
të pigmentuar). Nuk është e zakonshme të paraqitet në kokë dhe qafë.
Kruarja keqësohet natën dhe në ambient të ngrohtë. Këto krijesa shumë të
vogla bëjnë strofullën në lëkurë, sidomos rreth gishtave, por te fëmijët e vegjël
edhe në duar dhe këmbë. Në këto vende mund të shkaktojnë flluska të vogla.
Mund të gjinden edhe në bërryl, përreth sqetullave, në penis dhe në lëkurë të
herdheve si dhe rreth majeve të gjinjëve. Personat e infektuar bëhen allergjik
në këto krijesa parasite të lëkurës. Pastaj ata kaplohen me kruarje gjërësisht
nëpër trup dhe fitojnë kruarje alergjike.
Si zhbartet zgjeba (zhuga)?
Zgjeba (zhuga) zhbartet te personat tjerë zakonisht përmes kontaktit të
ngushtë me personin e infektuar, p.sh. duke u mbajt dorë për dore. Shpesh
kalon prej një anëtari të families te tjetri. Fëmijët zakonisht e përcjellin prej
njëri tjetrit duke lozur së bashku. Zgjeba nuk është rezultat I mungesës së
higjienës personale. Krijesat e zgjebës (zhugës) nuk mund të mbijetojnë jasht
trupit njerëzor, andaj dhe nuk mund t’ju ngjiten prej dyshemes apo orendive.
Si mund të parandalohet?
Të gjithë familjarët dhe kontaktet e afërta të personit me zgjebë (zhugë) duhet
të mjekohen, pavarsisht a janë ata apo jo të infektuar. Mjekimi i personit me
zgjebë si dhe I kontakteve të tjera është ndër faktoret më të rëndësishëm në
parandalimin e shpërndarjes së infektimit.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zgjeba (Zhuga) Empty si mund ta zhdukim zgjeben

Mesazh nga arben bala prej Wed Nov 05, 2014 10:04 pm

Juѕт٠ shkruajti:Zgjeba (Zhuga)

Informata Të Rëndësishme:

• Zhuga nuk është rezultat i mungesës së higjienës të pamjaftuar
personale
• Zhuga përcjellet përmes kontaktit të afërm me personin e infektuar
• Të gjithë familjarët që kan kontakt të afërt me personin që ka infektim
të zgjebës, duhen njëkohësisht të mjekohen
• llaçi për mjekim duhet të lyhet në tërë trupin me përjashtim të kokës
dhe fytyrës, dhe të nesërmen duhet të shpërlahet. Nëse duart janë larë
gjatë kësaj kohe, ilaçi për mjekim duhet prap të përdoret (lyhet) në
duar
• Derdhja e puçrrave ose kruarja e lëkurës mundë të qetësohet 2 -3 javë
pas mjekimit adekuat të zgjebës (zhugës)
• Fëmijët mund të shkojnë në shkollë pasi ta ken kryer trajtimin e parë
Ç’është zgjeba (zhuga) ?
Zgjeba është një sëmundje e lëkurës që manifestohet me kruarje të shkaktuar
prej organizmave shumë të vogla parazitore që jetojnë dhe shumëzohen në
shtresën e epërme të lëkurës. Këto organizma shumë të vogla jetojnë vetëm
në trupat e njerëzve. Disa shtazë mund të pezmatohen prej këtyre krijesave
shumë të vogla parasite, por këto të shtazëve rrallëherë I infektojnë njerëzit.
Zgjeba (zhuga) shkakton kruarje gjërësisht nëpër trup dhe gjymtyrë dhe njolla
me puçrra (të kuqe në lëkurë të bardhë, purpure ose ngjyrë kafe në lëkurë më
të pigmentuar). Nuk është e zakonshme të paraqitet në kokë dhe qafë.
Kruarja keqësohet natën dhe në ambient të ngrohtë. Këto krijesa shumë të
vogla bëjnë strofullën në lëkurë, sidomos rreth gishtave, por te fëmijët e vegjël
edhe në duar dhe këmbë. Në këto vende mund të shkaktojnë flluska të vogla.
Mund të gjinden edhe në bërryl, përreth sqetullave, në penis dhe në lëkurë të
herdheve si dhe rreth majeve të gjinjëve. Personat e infektuar bëhen allergjik
në këto krijesa parasite të lëkurës. Pastaj ata kaplohen me kruarje gjërësisht
nëpër trup dhe fitojnë kruarje alergjike.
Si zhbartet zgjeba (zhuga)?
Zgjeba (zhuga) zhbartet te personat tjerë zakonisht përmes kontaktit të
ngushtë me personin e infektuar, p.sh. duke u mbajt dorë për dore. Shpesh
kalon prej një anëtari të families te tjetri. Fëmijët zakonisht e përcjellin prej
njëri tjetrit duke lozur së bashku. Zgjeba nuk është rezultat I mungesës së
higjienës personale. Krijesat e zgjebës (zhugës) nuk mund të mbijetojnë jasht
trupit njerëzor, andaj dhe nuk mund t’ju ngjiten prej dyshemes apo orendive.
Si mund të parandalohet?
Të gjithë familjarët dhe kontaktet e afërta të personit me zgjebë (zhugë) duhet
të mjekohen, pavarsisht a janë ata apo jo të infektuar. Mjekimi i personit me
zgjebë si dhe I kontakteve të tjera është ndër faktoret më të rëndësishëm në
parandalimin e shpërndarjes së infektimit.

Informata Të Rëndësishme
• Zhuga nuk është rezultat i mungesës së higjienës të pamjaftuar
personale
• Zhuga përcjellet përmes kontaktit të afërm me personin e infektuar
• Të gjithë familjarët që kan kontakt të afërt me personin që ka infektim
të zgjebës, duhen njëkohësisht të mjekohen
• llaçi për mjekim duhet të lyhet në tërë trupin me përjashtim të kokës
dhe fytyrës, dhe të nesërmen duhet të shpërlahet. Nëse duart janë larë
gjatë kësaj kohe, ilaçi për mjekim duhet prap të përdoret (lyhet) në
duar
• Derdhja e puçrrave ose kruarja e lëkurës mundë të qetësohet 2 -3 javë
pas mjekimit adekuat të zgjebës (zhugës)
• Fëmijët mund të shkojnë në shkollë pasi ta ken kryer trajtimin e parë
Ç’është zgjeba (zhuga) ?
Zgjeba është një sëmundje e lëkurës që manifestohet me kruarje të shkaktuar
prej organizmave shumë të vogla parazitore që jetojnë dhe shumëzohen në
shtresën e epërme të lëkurës. Këto organizma shumë të vogla jetojnë vetëm
në trupat e njerëzve. Disa shtazë mund të pezmatohen prej këtyre krijesave
shumë të vogla parasite, por këto të shtazëve rrallëherë I infektojnë njerëzit.
Zgjeba (zhuga) shkakton kruarje gjërësisht nëpër trup dhe gjymtyrë dhe njolla
me puçrra (të kuqe në lëkurë të bardhë, purpure ose ngjyrë kafe në lëkurë më
të pigmentuar). Nuk është e zakonshme të paraqitet në kokë dhe qafë.
Kruarja keqësohet natën dhe në ambient të ngrohtë. Këto krijesa shumë të
vogla bëjnë strofullën në lëkurë, sidomos rreth gishtave, por te fëmijët e vegjël
edhe në duar dhe këmbë. Në këto vende mund të shkaktojnë flluska të vogla.
Mund të gjinden edhe në bërryl, përreth sqetullave, në penis dhe në lëkurë të
herdheve si dhe rreth majeve të gjinjëve. Personat e infektuar bëhen allergjik
në këto krijesa parasite të lëkurës. Pastaj ata kaplohen me kruarje gjërësisht
nëpër trup dhe fitojnë kruarje alergjike.
Si zhbartet zgjeba (zhuga)?
Zgjeba (zhuga) zhbartet te personat tjerë zakonisht përmes kontaktit të
ngushtë me personin e infektuar, p.sh. duke u mbajt dorë për dore. Shpesh
kalon prej një anëtari të families te tjetri. Fëmijët zakonisht e përcjellin prej
njëri tjetrit duke lozur së bashku. Zgjeba nuk është rezultat I mungesës së
higjienës personale. Krijesat e zgjebës (zhugës) nuk mund të mbijetojnë jasht
trupit njerëzor, andaj dhe nuk mund t’ju ngjiten prej dyshemes apo orendive.
Si mund të parandalohet?
Të gjithë familjarët dhe kontaktet e afërta të personit me zgjebë (zhugë) duhet
të mjekohen, pavarsisht a janë ata apo jo të infektuar. Mjekimi i personit me
zgjebë si dhe I kontakteve të tjera është ndër faktoret më të rëndësishëm në
parandalimin e shpërndarjes së infektimit.
arben bala
arben bala
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi