Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Stafidhet të mira për eshtra   User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Stafidhet të mira për eshtra   User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Stafidhet të mira për eshtra

Shko poshtë

Stafidhet të mira për eshtra   Empty Stafidhet të mira për eshtra

Mesazh nga Juѕт٠ Sun Sep 25, 2011 12:00 am

Stafidhet të mira për eshtra

Femrat në menopauzë, të cilat rregullisht konsumojnë stafidhe, kanë rrezik dukshëm më të vogël për të zhvilluar osteoporozë ose frakturë të eshtrave.
Deri më tani nuk është vërejtur nëse ndonjë frutë tjetër ka pasur ndikim të këtillë në dendësinë e eshtrave, siç e kanë stafidhet apo kumbullat e thata.
Për 12 muaj janë analizuar 90 femra në postmenopauzë, të cilat kanë konsumuar rreth 100 gramë stafidhe (ose 10 kumbulla të thata) në ditë.
Rezultatet kanë treguar se eshtrat e tyre kanë qenë me dendësi më të madhe, në raport me eshtrat e femrave në grupin e kontrollit, të cilat nuk i kanë konsumuar këto fruta.
Supozohet se ky efekt pozitiv i stafidheve qëndron në aftësinë e tyre për suprimimin e shpërbërjes së eshtrave te femrat në postmenopauzë.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi