Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Më pak kalori, më shumë jetë   User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Më pak kalori, më shumë jetë   User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Më pak kalori, më shumë jetë

Shko poshtë

Më pak kalori, më shumë jetë   Empty Më pak kalori, më shumë jetë

Mesazh nga Juѕт٠ Sun Jun 05, 2011 10:31 am

Më pak kalori, më shumë jetë

Zvogëlimi i sasisë ditore të kalorive, së paku për 25 për qind, mund ta zgjatë jetën. Kështu sugjeron një hulumtim i ri i realizuar në SHBA.
Shkencëtarët nga Universiteti i Washingtonit kanë vërtetuar se kufizimi i konsumimit të kalorive shkakton uljen e temperaturës trupore, që është e nevojshme për funksionim maksimal efektiv të organizmit, ndërsa tashmë është e njohur se kjo ndodhi shton jetëgjatësinë.
Të dhënat e studimit janë të bazuara në përcjelljen e vlerave të temperaturës trupore të një grupi të participantëve të moshave ndërmjet 50 dhe 60-vjeçare, të cilët kishin kufizuar marrjen e kalorive së paku për gjashtë vjet. Ndërkaq, është analizuar edhe grupi i kontrollit, i cili ka konsumuar ushqim të pasur me kalori.
Nga rezultatet e fituara është treguar se reduktimet e kalorive sjellin uljen e temperaturës trupore për 0.2 gradë Celsius.
Në studimet e mëparshme eksperimentale është treguar se kufizimi i marrjes së kalorive mund të dyfishojë ose të trefishojë jetëgjatësinë e disa organizmave të thjeshtë.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi