Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Shpëtimtari dhe personat, të cilët ofrojnë ndihmën e parë, duhet të kenë kujdes   User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Shpëtimtari dhe personat, të cilët ofrojnë ndihmën e parë, duhet të kenë kujdes

Shko poshtë

Shpëtimtari dhe personat, të cilët ofrojnë ndihmën e parë, duhet të kenë kujdes   Empty Shpëtimtari dhe personat, të cilët ofrojnë ndihmën e parë, duhet të kenë kujdes

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Apr 03, 2011 3:10 pm

Shpëtimtari dhe personat, të cilët ofrojnë ndihmën e parë, duhet të kenë kujdes

■ Mjetet eksplozive
■ Zjarret e mëdha
■ Burimet e hapura të energjisë elektrike
■ Shtyllat elektrike të rrëzuara
■ Vazhduesit elektrik
■ Shembjet e dheut
■ Tymi nga zjarret
■ Vërshimet
■ Tërmetet
■ Aksidentet madhore

Në rrethanat e tillë, shpëtimtari dhe personat tjerë, duhet të ftojnë në ndihmë; Shërbimin përkatës të policisë, zjarrfikësit dhe Entin e Ndihmës së Shpejtë Mjekësore. Të gjitha këto shërbime duhet ta kryejnë punën sipas obligimeve dhe rrethanave të cilat i takojnë. Shpëtimtari dhe personat tjerë, të cilët ndodhin afër ngjarjes ose rastit, duhet të vlerësojnë se çka ka ndodhur dhe të dinë shkakun e aksidentit. Në vendin e ngjarjes mund të gjeni mjete eksploduese, armë dhe barna, prej të cilave mund të përfitojmë të dhënat e para se përse ka ndodhur aksidenti?

Kujdes të posaçëm duhet t’u kushtohet shkaktarëve të tjerë, të cilët nuk mund të vlerësohen për momentin. Te aksidentet në komunikacion, dera e hapur e automjetit ose xhami i parë i thyer, mund të na dëftojnë se personi tjetër në veturë është hedhur jashtë. I lënduari që gjakos ose ankohet në dhembje të kokës, të kafazit të kraharorit ose barkut, mund të jetë shkak i humbjes së vetëdijes. Shpesh herë shpëtimtari dhe personat tjerë, në fillim nuk mund t’i vërejnë foshnjat dhe fëmijët, të cilët mund të jenë të hedhur nga vetura për disa metra, por shikimi me kujdes i vendit në këto raste, ka rëndësi të madhe.
Shpesh herë ndodhë që në vendin e ngjarjes ka më shumë të lënduar se sa shpëtimtarë. Në këto raste ndihma e parë nuk mund t’u ofrohet të gjithë të lënduarve në të njëjtën kohë, por prioritet mund t’u jepet të sëmurëve të rëndë, me prioritet numër një. Por, nga ana e shpëtimtarit kërkohet të bëhet triazhi i të lënduarve në bazë të peshës së lëndimit. Keni kujdes që të lënduarit të mos i largoni nga vendi i aksidentit, vetëm në ato raste kur i lënduari është rrezikuar nga zjarri ose tymi.

Të lënduarit me vetëdije, kontaktoni, qetësoni, dhe bëni përgatitje psikike. Kërkoni leje nga të lënduarit se a mund t’i ndihmosh. Kur i lënduari është foshnje ose fëmijë, lejen kërkojeni nga prindërit e fëmijës, nëse janë afër, ndërsa kur nuk keni zgjedhje tjetër, veproni sipas parimeve themelore të dhënies së ndihmës së parë.

Në rast se personi e refuzon ndihmën e parë nga kalimtari i rastit, atëherë ftoni Entin e Ndihmës së Shpejtë Mjekësore, por qëndroni afër të lënduarit dhe mos tentoni të ndërmerrni ndonjë veprim. Vetëm ekipet e Entit të Ndihmës së Shpejtë Mjekësore, mund të ofrojnë një vendim profesional në situatat e tilla.

Nëse i lënduari është i pavetëdijshëm, ndërmerrni masat shpëtuese duke vlerësuar shenjat jetësore. Nëse jeni të bindur se i lënduari po vdes, asnjëherë mos tentoni ta lini vetëm, sepse kjo nuk është në kontekst të etikës dhe moralit. Tentoni të veni kontakt me të lënduarin e rëndë, jepni kurajë se do të bëni më mirë, duke i thënë se “ne do të bëjmë të pamundurën për shëndetin tuaj” dhe “mos u shqetësoni, se ne jemi në përkujdesjen e shëndetit tuaj.

Personi më i thirrur për dhënien e informatës për të lënduarin e vdekur, është policia e cila njofton familjarët e të vdekurit. Por, duhet të kemi kujdes që më parë familjarët e viktimës, duhet të përgatiten për lajmin, duke u dëftuar se lëndimi ishte shumë i rëndë dhe se edhe përkundër masave reanimuese, viktima ka ndërruar jetë për shkak të lëndimeve të shumëfishta. Gjatë dëftimit të rastit familjarëve u shpjegoni në mënyrë detale për rrethanat e aksidentit. Është etike që gjatë referimit të rastit, informatat duhet të jenë të sakta dhe bindëse për familjarët e viktimës.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi