Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Astma sjell problemet emocionale te fëmijët User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Astma sjell problemet emocionale te fëmijët User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Astma sjell problemet emocionale te fëmijët

Shko poshtë

Astma sjell problemet emocionale te fëmijët Empty Astma sjell problemet emocionale te fëmijët

Mesazh nga Juѕт٠ Sun Mar 13, 2011 11:01 am

Astma sjell problemet emocionale te fëmijët

Sipas një studimi të ri amerikan, fëmijët më astmë më shpesh sëmurën nga depresioni, ankthi dhe dëmtimi i vëmendjes se sa fëmijët të tjerë.

Në bazë të një studimi të më shumë se 100.000 fëmijëve dhe tinejxherëve me astmë, dr. James A. Blackman, nga Fakulteti i fëmijëve në Charlottesville, ka ardhur në përfundim se këta fëmijë i ekspozohet më shumë rrezikut të sëmurën nga çrregullimi i mësimit dhe sjelljes.

Rezultatet e publikuara në Journal of Developmental & Behavioral Pediatrics dëshmojnë që 12% e fëmijëve kanë dëmtim të vëmendjes me hiperaktivitet (ADHD) në krahasim me 6% në mesin e popullatës së shëndoshë. Frekuenca e depresionit është 9% tek personat me astmë, respektivisht 4% tek fëmijët e shëndoshë.

Prania e dëmtimit të sjelljes dhe veseve është 11%, respektivisht 5% te fëmijët pa astmë, gjithashtu te fëmijët me astmë paraqiten vështirësi të tjera prej 15 % për dallim nga 9% te fëmijët pa vështirësi shëndetësore.

Fëmijët me astmë jetojnë në një mjedis joadekuat shoqërorë e ekonomik që i thekson edhe më shumë mundimet e tyre dhe zvogëlon mundësinë e shërimit.

Shërimi i astmës nuk nënkupton vetëm ilaçet, por kërkon edhe punë të vazhdueshme psikike, fizike dhe shoqërore me pacientin dhe të afërmit e tij.

"Terapia për fëmijët me astmë është paketë e plotë e cila i obligon doktorët, prindërit dhe arsimtarët”, ka thënë dr. Blackman.

“Prindërit duhet të janë në kontakt të vazhdueshëm me arsimtarët për gjendjen e fëmijës së tyre në shkollë, rreth vështirësive të tij shëndetësore por edhe mundësisë se keqtrajtimit nga fëmijët të tjerë - të cilët dinë nganjëherë të paraqiten dhe vështirë çrrënjoset ndikimi i tyre", ka përfunduar ai.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi