Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Porosi, udhëzime dhe mendime mbi jetën  User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Porosi, udhëzime dhe mendime mbi jetën  User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Porosi, udhëzime dhe mendime mbi jetën

Shko poshtë

Porosi, udhëzime dhe mendime mbi jetën  Empty Porosi, udhëzime dhe mendime mbi jetën

Mesazh nga Juѕт٠ Sat Nov 27, 2010 10:41 am

Porosi, udhëzime dhe mendime mbi jetën

Këshilla dhe mendime me anë të cilave e bëjmë jetëm e lumtur e pa brenga


1. Është e mundur të ndryshojmë krejtësisht jetën duke ndryshuar sjelljet tona.

2.Fati qëndron një jetë të gjatë, vetëm atëherë kur e çmojmë, e zgjasim, dhe nëse dijmë se si ti përsërisim gëzimet e jetës.

3. Një njeri i vetëm mund të na pengoj në shkurjen atje ku kemi dashur të mbërrijmë.

4. Periudha e urimeve është rast i volitshëm për të rifilluar marrëdhëniet, duke informuar qeniet më të dashura dhe duke iu dërguar lajme dashurie.

5. çështë bërë njëherë nuk mund të zhbëhet më. Duhet pranuar njëherë e përgjithmonë dhe ti jepet fund së ardhuri keq për atë çka nuk ka qenë e mundur të bëhët ashtu si kemi dëshiruar.


6. Shumica e halleve tona janë cikërrima që mund të rregullohen aq shpejt sa janë paraqitur: rrëmuja në shtëpi, pengesa në qarkullim, vonesa, pagesë faturash, një grindje kalimtare. Ti pranojmë këto ndodhi me mospërfillje, si rrjedhë normale e jetës. Atëherë do të ishte e mundshme ta ruajmë disponimin për çfarëdo që të ndodhë.

7. Është fat i madh që ti bëjmë të tjerët të lumtur për inat të halleve të tyre.

8. Është vëmëndja që ia kushtojmë cikërrimave prej të cilave mvaret suksesi i jetës.

9. Buzëqesh! Bile pa arsye. Buzëqesh edhe atëherë kur qëndrimi i të tjerëve në pikëpamjet tona ndryshon. Sepse asgjë tjetër s'ka më së shumti që të zbut se sa një buzëqeshje.

10. Të planifikosh ditën dhe të organizosh përparësit e saja, mundëson ta lehtësosh vetvetën. Kështu mëndja lirohet, bëhet më e mprehtë dhe më krijuese Atëherë mund të mendojmë me gjakftohtësi dhe të shkojmë përpara në drejtim të duhur.


11.Mos synoni shumë lartë, e shumë shpejt. Në këtë mënyrë rrezikojmë që të mos arrijmë objektivat dhe të mbesim i zhgënjyer. Më së miri është që të veprohet nëpër etapa, së pari të caktohen qëllimet shkallë-shkallë. Sepse çdo fitore e vogël përgatit një fitore të madhe.

12. Përballë një dileme, mundohuni që të mos kundërveproni i rrëbyer.Tërhiquni për të bërë të dukshme pasojat e vendimeve. Edhepse kushton shumë më shtrenjtë në atë moment, zgjidhe gjithmonë atë që shkon në drejtim të qëllimeve tuaja.

13. Kurrë mos u dëshproni, sepse në kujtimet tona disfatat e vogla mund të dalin një ditë një fitore e madhe
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi