Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Gjumi i pakët mund të ulë testosteronin   User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Gjumi i pakët mund të ulë testosteronin

Shko poshtë

Gjumi i pakët mund të ulë testosteronin   Empty Gjumi i pakët mund të ulë testosteronin

Mesazh nga Juѕт٠ prej Tue Sep 04, 2012 9:41 pm

Gjumi i pakët mund të ulë testosteronin

Fjetja e pakët mund të lidhet me nivelin e ulur të testosteronit tek të moshuarve, bëjnë të ditur studimet më të reja.
Nivelet e testosteronit mashkullor normalisht bien me kalimin e moshës, dhe tek disa burra kjo ulje e hormoneve mashkullore mund të çojë në mungesë të energjisë ose epshit.
Por hulumtuesit thonë se tek disa të moshuar që janë në vitet 80-ta të jetës, niveli i testosteronit mbahet në nivelet e zakonshme që gjendet edhe tek djemtë e rinj. Arsyeja mbrapa këtij dallimi në nivelet e testosteronit ende nuk është bërë e qartë, por hulumtuesit mendojnë se në këtë mund të ketë ndikim edhe gjumi.
Gjatë studimit të disa burrave mes moshës 64 dhe 74 vjeçare, rezultatet kanë treguar se sasia e gjumit të cilën ata kanë bërë ka qenë e lidhur në mënyrë të dukshme me sasinë e testosteronit në mostrat e gjakut të mëngjesit. Sa më shumë gjumë që kanë bërë, aq më i lartë ka qenë niveli i testosteronit, dhe ata që kanë bërë më pak gjumë kanë pasur edhe nivel më të ulët të tij (kohëzgjatja e gjumit ka qenë nga katër deri në tetë orë).
Ekspertët e gjumit rekomandojnë që të rriturit të bëjnë nga shtatë deri në tetë orë gjumë gjatë natës, për të ruajtur shëndetin optimal.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi