Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Përmbajta e lartë e sheqerit ngadalëson funksionin e trurit   User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Përmbajta e lartë e sheqerit ngadalëson funksionin e trurit

Shko poshtë

Përmbajta e lartë e sheqerit ngadalëson funksionin e trurit   Empty Përmbajta e lartë e sheqerit ngadalëson funksionin e trurit

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jun 15, 2012 8:27 pm

Përmbajta e lartë e sheqerit ngadalëson funksionin e trurit

Pijet dhe ëmbëlsirat që përmbajnë sasi të lartë të ëmbëltuesve, ngadalësojnë punën e trurin, pengojnë kujtesën dhe të mësuarit.
Ndërsa studimet e mëparshme kanë treguar se si fruktoza dëmton trupin duke shkaktuar diabet, obezitet, ky studim është i pari që tregon se si ëmbëlsirat ndikojnë në tru.

Këtu nuk bëhet fjalë për fruktozën natyrale që përmbajnë frutat, i cili përmban antioksidantë të rëndësishëm, por bëhet fjalë për ëmbëltues, shurup misri që përmbajnë sasi të lartë fruktoze që iu shtohen produkteve ushqimore apo ëmbëlsirave si ëmbëltues.
Por, lajmi i mirë është se të ngrënit peshk si salmon apo arra, mund të luftojë këtë shkatërrim.
Prof Gomez-Pinilla, drejtuesi i këtij studimi, sugjeron që në vend të ëmbëlsirat me ëmbëltues dhe pijeve me gaz, të konsumoni jogurt me fruta dhe shtojini sa më shumë dietës suaj ditore omega-3, për të mbrojtur trurin nga efektet e fruktozës.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi