Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Si trajtohet dhe parandalohet mungesa e vitaminës D?  User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Si trajtohet dhe parandalohet mungesa e vitaminës D?

Shko poshtë

Si trajtohet dhe parandalohet mungesa e vitaminës D?  Empty Si trajtohet dhe parandalohet mungesa e vitaminës D?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jun 08, 2012 7:18 pm

Si trajtohet dhe parandalohet mungesa e vitaminës D?

Mungesa e vitaminës D trajtohet me preparate të vitaminës D. Qëllimi është për të mbajtur nivelin e vitaminës D në gjak mbi 30 ng/mL.

Kompensimi bëhet me preparate artificiale për shkak se është vështirë të merren sasi të mjaftueshme vetëm nëpërmjet ushqimit të rëndomë dhe ekspozimit të zgjatur ndaj diellit.

Preparatet janë në forma të ndryshime, zakonisht si kapsula xhelatinoze ose formë pika vaji. Rastet më të rënda duhet të trajtohen me injeksione të vitaminës D.

Për pasurim të ushqimit me vitaminë D, përdoret Vitamina D2 ose D3. Doza e trajtimit varet nga mosha, niveli i mungesës dhe nga shkaktari. Trajtimi fillon me doza më të mëdha, ndërsa pas 6-8 jave, fillohet me ulje graduale të dozës. Doza mbajtëse jepet sado që të ketë nevojë.

Vitamina D përmirëson eshtrat, përbërjen e trupit dhe cilësinë e jetës.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi