Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Mbipesha lidhet me mungesën e vitaminës B User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Mbipesha lidhet me mungesën e vitaminës B

Shko poshtë

Mbipesha lidhet me mungesën e vitaminës B Empty Mbipesha lidhet me mungesën e vitaminës B

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Feb 10, 2013 4:12 am

Mbipesha lidhet me mungesën e vitaminës B 310

Mbipesha mund të shkaktojë uljen e përqendrimit të vitaminës D në organizëm, sugjeron studimi i botuar në revistën “PLOS Medicine”.
Shkencëtarët nga Kolegji Universitar në Londër, për këtë studim, kanë shfrytëzuar të dhënat e mbledhura për nevojat e 21 studimeve të mëparshme, ku ishin përfshirë rreth 42.000 pjesëmarrës. Është parë se çdo rritje e indeksit të masës trupore për 10%, pasohet nga zvogëlimi i pranisë së vitaminës D për 4%.
Duke marrë parasysh se vitamina D ruhet në indin dhjamor, kërkuesit shkencorë besojnë se teprica e dhjamit në organizëm pengon qarkullimin e vitaminës D. Janë të shumta studimet paraprake që kanë treguar për rritjen e numrit të personave me mungesë të vitaminës D.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi