Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Zvogëloni rrezikun nga kanceri në zorrë të trashë  User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Zvogëloni rrezikun nga kanceri në zorrë të trashë  User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zvogëloni rrezikun nga kanceri në zorrë të trashë

Shko poshtë

Zvogëloni rrezikun nga kanceri në zorrë të trashë  Empty Zvogëloni rrezikun nga kanceri në zorrë të trashë

Mesazh nga Juѕт٠ Thu May 31, 2012 10:28 pm

Zvogëloni rrezikun nga kanceri në zorrë të trashë

Njerëzit, të cilët rregullisht konsumojnë mishin e peshkut, zvogëlojnë rrezikun e kancerit në zorrë të trashë.
Me rëndësi është edhe mënyra e përgatitjes, e më ideale do të ishte zierja e shkurtër. Ky përfundim bazohet në analizat e 41 studimeve paraprake që ndërlidheshin me konsumimin e mishit të peshkut.
Studimet janë kryer në SH. B. A, Norvegji, Japoni, Finlandë dhe vende të tjera. Ushqimi me mish të peshkut ndërlidhej me 12 për qind më pak mundësi zhvillimi të kancerit në zorrë të trashë. Parasysh ishin marrë edhe mosha, konsumimi i alkoolit dhe mishit të kuq. Në hulumtim kishin marrë pjesë shumë vullnetarë, mosha të ndryshme të të dyja gjinive.
Studiuesit edhe më tutje nuk kanë përcaktuar se cili lloj i peshkut është më i shëndetshmi dhe cili prej tyre ka ndikim në zvogëlimin e kancerit në zorrë të trashë, por studiuesit sugjerojnë rreth mënyrës dhe përgatitjes së mishit të peshkut.
Ata sugjerojnë që mishi i peshkut i fërguar në vaj, në temperatura të larta nuk është edhe aq i dobishëm, prandaj për ta fërguar atë ju nevojitet një periudhë e shkurtë kohore.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi