Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Të gjithë jemi nga pak racistë   User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Të gjithë jemi nga pak racistë

Shko poshtë

Të gjithë jemi nga pak racistë   Empty Të gjithë jemi nga pak racistë

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Oct 05, 2011 5:25 pm

Të gjithë jemi nga pak racistë

Ekspertët nga shkolla e psikologjisë në Georgia të SHBA-ve mendojnë se të gjithë jemi nga pak racistë, mirëpo nuk jemi të vetëdijshëm për këtë.
Për këtë racizëm janë fajtorë interneti, programet televizive, por edhe librat që i lexojmë- thonë kërkuesit amerikanë. Ata kanë bërë një test me participantët, i cili ka treguar se të gjithë kemi paragjykime edhe pse shpesh nuk besojmë tek ato.
Autorët e studimit kanë përdorur një test fjalësh. Participantëve iu janë dhënë fjalë, të cilat është dashur t’i lidhin me fytyrat e njerëzve. Shumica prej tyre, fjalën armë e kanë lidhur me të zinjtë, ndërsa ngjashëm kanë vepruar edhe me fjalën dhunë.
“Shumica e njerëzve i lidhin të zinjtë me dhunën dhe ky është paragjykim universal”, thonë autorët.
Sipas tyre, paragjykimet gjatë jetës i krijojnë të gjitha gjërat që i kemi lexuar nëpër libra apo parë në televizor ose në internet.
Mirëpo, thonë ata, është e rëndësishme mënyra se si sillen njerëzit ndaj njëri-tjetrit, dhe jo mënyra instinktive e reagimit të tyre, në bazë të asaj që kanë dëgjuar ose parë.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi