Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Për t’i shmangur hemorroidet   User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Për t’i shmangur hemorroidet   User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Për t’i shmangur hemorroidet

Shko poshtë

Për t’i shmangur hemorroidet   Empty Për t’i shmangur hemorroidet

Mesazh nga Juѕт٠ Fri May 20, 2011 5:57 pm

Për t’i shmangur hemorroidet

Njerëzit, të cilët gjatë nevojës së madhe rrinë galiç, nuk ulen në guacë, i kryejnë nevojat fiziologjike në pozitë më natyrore dhe krijojnë më pak tension. Nevojtoret moderne nuk janë të mira për ne.
Shkencëtarët izraelitë në revistën “Digestive Diseases and Sciences” i kanë publikuar përparësitë e qëndrimit galiç gjatë nevojës së madhe. Tensioni më i vogël zvogëlon edhe problemet me zorrë, siç janë hemorroidet dhe sëmundjet divertikualre (zgjerim i mukozës së zorrëve). Në të dyja rastet shkaktohet e ënjtja e dhimbshme.
Gastroenterologët thonë se zbrazja e zorrëve është një proces i komplikuar fiziologjik. Ndërsa i këshillojnë ata që kanë probleme me zorrë që, kur të ulen në guacat e nevojtores, të vendosin diçka nën shputa. Në këtë mënyrë do të simulohet pozita e të qëndruarit galiç.
Sipas tyre, mund të ndihmojë vendosja e një kutie prej dërrase, që është e lartë 15 centimetra, dhe njeriu duhet të përkulet përpara, derisa është i ulur në guacë.

Marr nga: Telegrafi
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi