Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Fluori-Dhëmbë të Shëndetshëm User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Fluori-Dhëmbë të Shëndetshëm User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fluori-Dhëmbë të Shëndetshëm

Shko poshtë

Fluori-Dhëmbë të Shëndetshëm Empty Fluori-Dhëmbë të Shëndetshëm

Mesazh nga Kosovarja Sun Dec 05, 2010 10:31 pm

Fluori në shumë mënyra parandalon kariesin i cili demineralizon indin e dhëmbit.Fluori jo vetëm që e parandalon demineralizimin,por edhe aktivizon remineralizimin,pra depozitimin e mineraleve të reja në dhëmbë.Në këtë mënyrë kariesi në stadin më fillestar mund që të shërohet në sajë të ndikimit të këtij bari.Fluori e bën dhëmbin më të fortë dhe rezistent ndaj bakterieve,të cilat shkatërrojnë dhëmbin duke zbërthyer karbohidratet dhe duke rritur vlerat e acideve të ndryshme në gojë.Sasi e konsiderueshme e fluorit gjendet edhe në ujin e pijshëm.Mënyra më e mirë për dhënien e fluorit tek fëmijët është ajo me tableta.Në këte mënyrë kariesi reduktohet me 80 %.Kontrolloni tek mjeku e familjes ose dentisti për nevojat e veçanta te fëmijës suaj per fluor. Pas moshës 2 vjeç, shumica e fëmijëve kane nevoje të marrin sasi të mjaftushme te fluorit për të ndihmuar në parandalimin e dëmtimit të dhëmbeve. Fluori është i rëndësishëm për mbrojtjen e dhëmbëve. Por në qoftë se fëmijët më të vegjël se 6 vjeç marin fluor me shumë, dhëmbët e tyre të përhershëm mund të kene pika te bardha.
Në se kujdeseni qe ne fillim për dhëmbët e fëmijëve tuaj do të mbrojni buzëqeshje dhe shëndetin e tyre.
Kosovarja
Kosovarja
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


http://www.Ardhmeria-Forum.tk

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi