Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Naringeni i limonit, agjent antidiabetik  User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Naringeni i limonit, agjent antidiabetik

Shko poshtë

Naringeni i limonit, agjent antidiabetik  Empty Naringeni i limonit, agjent antidiabetik

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Sep 30, 2011 9:42 pm

Naringeni i limonit, agjent antidiabetik

Një substancë e pranishme në limon dhe agrume të tjera mund të jetë bazë për një medikament që ndihmon njerëzit me diabet.
Për të zbuluar vetitë e naringenit, emri i substancës, për këtë janë mbledhur një grup studiuesish në Universitetin e Jerusalemit, nga Spitali i Përgjithshëm i Massachusetts, Shtetet e Bashkuara, i financuar nga Bashkimi Evropian në kuadër të programit të “Shtatë”.
Shkencëtarët kanë zbuluar se naringeni aktivizon një familje të vogël të proteinave të quajtur receptorë bërthamorë, të cilat bëjnë që në mëlçi të prishen acide yndyrore me sa duket duke imituar veprimin e drogave të tilla si fenofibrate, një antilipidico dhe rosigliatazone, një agjent antidiabetik. Studiuesit janë të vetëdijshëm se rezultatet e studimit duhet të shtrihen tek pacientët njerëzorë, por janë të bindur se menjëherë sa të konfirmohen këto rezultate, naringeni, si një shtesë diete, mund të bëhet një element kryesor në trajtimin e hyperlipidemia, diabet tip 2 dhe ndoshta e sindromës metabolike.
Mëlçia është organi kryesor përgjegjës për rregullimin e niveleve të karbohidrateve dhe yndyrës në gjak. Pas një vakti, gjaku është i përmbytur me sheqer që shkaktojnë alfa LXR, duke rezultuar në prodhimin e mëlçisë e acideve yndyrore të cilat janë akumuluar në afat të gjatë. Gjatë agjërimit, procesi është i kundërt, acidet e ngopura janë lëshuar nga qelizat e yndyrës, aktivizimin e-alfa PPAR në mëlçi dhe janë prishur më pas poshtë në ketone. Një proces i ngjashëm që përfshin gama PPAR, përmirëson ndjeshmërinë e insulinës.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi