Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Rrezitja shton pjellorinë   User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Rrezitja shton pjellorinë   User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rrezitja shton pjellorinë

Shko poshtë

Rrezitja shton pjellorinë   Empty Rrezitja shton pjellorinë

Mesazh nga Juѕт٠ Thu Jun 02, 2011 10:57 pm

Rrezitja shton pjellorinë

Shkencëtarët danezë kanë zbuluar një lidhshmëri ndërmjet rrezitjes dhe fertilitetit mashkullor.
Ata kanë vërejtur se meshkujt të cilët kanë mungesë të vitaminës D në organizëm kanë më shpesh probleme me sterilitet. Kjo vitaminë prodhohet me rrugë natyrore si reaksion i ekspozimit të lëkurës ndaj rrezeve të diellit.
Hulumtimi në të cilin kanë marrë pjesë rreth 300 meshkuj sterilë, ka treguar se 44 për qind prej tyre kishin pasur nivel të ulët të vitaminës D, ndërsa ata me nivelin më të ulët kishin spermatozoide të kualitetit më të dobët.
Shkencëtarët besojnë se rrezitja shton absorbimin e kalciumit, i cili është thelbësor për lëvizjen e spermatozoideve.
Ky studim ka treguar se rrezatimi është bari më i lirë, më efikas dhe më i sigurt për pjellorinë mashkullore. Autorët e studimit thonë se normalizimi i nivelit të vitaminës D rrit për 15 për qind mundësinë e fekondimit natyror.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi