Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Parimet themelore të Lëvizjes Ndërkombëtare së Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe  User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Parimet themelore të Lëvizjes Ndërkombëtare së Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe

Shko poshtë

Parimet themelore të Lëvizjes Ndërkombëtare së Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe  Empty Parimet themelore të Lëvizjes Ndërkombëtare së Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Apr 03, 2011 3:08 pm

Parimet themelore të Lëvizjes Ndërkombëtare së Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe

Humanizmi

Lëvizja Ndërkombëtare e Kryqit të Kuq/Gjysmëhënës së Kuqe u krijua për të siguruar ndihmë pa dallim për të plagosurit në fushë betejë. Ajo përpiqet në çdo rrethanë të parandalojë dhe të lehtësojë vuajtjet e njerëzve kudo që janë. Ajo synon mbrojtjen e jetës dhe të shëndetit të njeriut si dhe të siguroj respektin për qënjen njerëzore.
Paanësia

Lëvizja nuk bën asnjë dallim për arsye kombësie, race, feje, gjëndje shoqërore apo përkatësie politike.
Neutraliteti

Me qëllim që të ketë gjithnjë besimin e të gjithëve, Lëvizja i shmanget pjesëmarrjes në armiqësitë dhe në çfarëdo polemike me karakter politik, racial, fetar apo ideologjik.
Pavarësia

Lëvizja është e pavarur. Është ndihmëse e pushteteve publike në veprimtaritë e tyre humanitare, por e ruan autonominë për veprim sipas parimeve të Lëvizjes.
Vullnetarizmi

Ajo është një Lëvizje që jep ndihmë vullnetare dhe pa interes.
Uniteti

Në një vend mund të ketë vetëm një Shoqatë të Kryqit të Kuq ose të Gjysmëhënës së Kuqe. Ajo duhet të jetë e hapur për të gjithë dhe të shtrijë veprimin e sajë humanitar në tërë territorin.
Universaliteti

Lëvizja Ndërkombëtare e Kryqit të Kuq/Gjysmëhënës së Kuqe, në gjirin e së cilës të gjitha shoqatat kanë të drejta të barabarta dhe detyrën të ndihmojnë njëra tjetrën, është e përbotshme.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi