Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Thënie Filozofike - Faqe 2 User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Thënie Filozofike

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtë

Thënie Filozofike - Faqe 2 Empty Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:51 pm

Nje nga principet me te larta te moralit te vertete shprehet ne respektin per dinjitetin njerzore te secilit prej nesh pa dallim , para se gjithash sepse ai eshte njeri dhe pastaj per dinjitetin e tij vetjak.
Bjellinski

A nuk duhet te perkrahet njeriu i ndershem ne fatkeqesi te medha , te cilen ai edhe mun ta menjanonte po te mos linte pas dore detyren e tij , deuke e ditur qe me vetdije e ruajti dinjitetin njerzor dhe ska asnje njeri qe mund te turperohet ose frikesohet prej tij.
Kant

Duke e bere njeriun prone te saj , kafsha kenaq egoizmin e vete.
L.Vovenarg

Kush vdese por nuk harrohet, eshte i pavdekshem.
Lao-Czi
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thënie Filozofike - Faqe 2 Empty Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:51 pm

Me mire me arsye te jesh fatkeq , sesa pa arsye i lumtur.
Epikur

Sillu siq te udheron detyra njerezore.
Ciceron

Grate me te vertet ,jane me afer idealit njerzor se burrat.
V.Humbold

Karakteri eshte aftesia per te vepruar sipas parimeve.
Kant

Asnje vyrtyt nuk e lan fajin e vesit.
Juvenal
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thënie Filozofike - Faqe 2 Empty Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:51 pm

Ka shum menyra qe njeriu te pasurohet dhe keto jan kryesisht te keqija ..(Bekon)
NJeriu eshte i madh vetem kur meson se vertet esht shum i vogel. I.Hordshek

NJeriu esht sherbetor i jetes ..
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thënie Filozofike - Faqe 2 Empty Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:51 pm

Trimeria me e larte pasqyrohet kur kryen nje veprim ne vetmi , te cilen , njerezit e tjere do te guxonin ta kryenin vetem ne prani te shume deshmitarve.
F.Laroshfuko


Shpirtrat ngadhenjehen jo me arme , por me dashuri dhe shpirtemadhesi. Spinoza

Eshte e drejt vetem ajo dashuri qe synon tek te e mrekullueshmja , pa shkaktuar fyerje.
Demokrit
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thënie Filozofike - Faqe 2 Empty Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:52 pm

Kush me ndergjegje hidhet ne rrezik per hir te miresis dhe nuk i frigesohet atij , eshte i burreruar dhe pikerisht kjo eshte burreria.
Aristotel

Friga para fajit te ulet mund te jete i mire ne fatkeqesi.
Marcial

Turpi eshte firga para cnderimit.
Platon

Eshte e drejte vetem ajo dashuri qe synon tek e mrekullueshmja , pa shkaktuar fyerje.
Demokrit
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thënie Filozofike - Faqe 2 Empty Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:52 pm

Njerr 1 kashte dalin 5 a 6-te - Populli

Tufen vjerr , mbrapa Shtjerr- Babi i gjyshes- gjyshja e perserit gjithe..! (kush se din kuptimin e kesaj byjrem)

Politika eshte zjarr, qe me nxe nuk nxen , a me pervelu te pervelon...! (populli)
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thënie Filozofike - Faqe 2 Empty Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:52 pm

Kaq te veshtire e kan njerzit ti edukojne femijet e tyre , sa nga paaftesia edhe i turturojne.
Hercen

Ne kerkojme qe edukata te synoje ta beje njeriun te moralshem , jo simbas zakonit , por sipas ndergjegjjes dhe bindjes.
Dobroljubov

Asnje detyrim i jashtem nuk mundet ta mbaje njeriun ne lartesin mendore apo ne lartesin morale kur ai vete nuk deshiron te mbahet prej saj.
Cernishevski
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thënie Filozofike - Faqe 2 Empty Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:52 pm

Do te luftoji per paqe sikur nuk eksizton terrori
Do te luftoji terrorin sikur nuk eksiston paqja
.
Itzhak Rabin, ish primeri Izralit gjat bisedimeve per paqe me Palestinezet.

Think carfuelly, Mendou mir!!!
Mungesa e Evidences nuk eshte Evidence e mungeses!!!!
Martin Rees, Kosmologjist, duke folur gjat nje seminari per mundsin e ekzistimit te jetes ne ndonje bot tjeter.

Are you thinking what Im thinking?

A po menoni edhe ju qka po menoji une?
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thënie Filozofike - Faqe 2 Empty Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:53 pm

Problemi sot nuk eshte Energjia atomike ,por Zemra e Njeriut.
Albert Einstein
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thënie Filozofike - Faqe 2 Empty Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:53 pm

E Mjere Eshte Ajo Zemer Qe Mendon, Se Vetem Ajo, Dhe Gjithmone Ka Te Drejte!!!!
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thënie Filozofike - Faqe 2 Empty Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:53 pm

Jeton vetem ,ai i cili,duke jetuare,perpiqet ta ndryshon jeten, e jo ta perserit ate.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thënie Filozofike - Faqe 2 Empty Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:53 pm

Njeriu dashuron jo se eshte ne interes te tij te doje nje send me teper se nje tjeter, por se dashuria eshte thelbi I shpirtit te tij , sepse nuk mund te mos dashuroj.L.TOLSTOJ.


Ne ndjenjen e dashurise ka diqka te veqante qe mund te zhgjidhe tere kontraditat e jetes dhe t`I jape njeriut te miren e perhershme , te kerkuarit e se ciles eshte qellimi I jetes.L.TOLSTOJ.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thënie Filozofike - Faqe 2 Empty Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:53 pm

"Oh, sa e varfer është ajo mendje, qe nuk ka asnjë shkëndije humori!"

Shekspir
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thënie Filozofike - Faqe 2 Empty Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:54 pm

Pyetja e madhe qe nuk eshte pergjigjur asnjehere deri metani, eshte: Cka don nje grua?
Sigmund Freud
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thënie Filozofike - Faqe 2 Empty Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:55 pm

Sikur njeriu te deshironte te jet i ditur aq sa deshiron te jet i bukur, s'do te kishe injorant ne botë.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thënie Filozofike - Faqe 2 Empty Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Sahit Rexhepi Keca prej Mon Nov 25, 2013 9:58 pm

Jeta e pyet vdekjen.
"Përse njerëzit më duan mua dhe të urrejnë ty"
vdekja ju përgjigj:
"Sepse ti je një gënjeshtër e bukur,ndërsa unë jamë një e vërtetë e dhimbshme"..
Sahit Rexhepi Keca
Sahit Rexhepi Keca
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thënie Filozofike - Faqe 2 Empty Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Sahit Rexhepi Keca prej Mon Nov 25, 2013 10:02 pm

" Sa më shumë që dini ,më pak kuptoni"
"Kur gabon i menquri,Çuditet budalla"
Sahit Rexhepi Keca
Sahit Rexhepi Keca
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thënie Filozofike - Faqe 2 Empty Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi