Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Zbulohen gjenet e reja fajtore për diabet User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Zbulohen gjenet e reja fajtore për diabet User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zbulohen gjenet e reja fajtore për diabet

Shko poshtë

Zbulohen gjenet e reja fajtore për diabet Empty Zbulohen gjenet e reja fajtore për diabet

Mesazh nga Juѕт٠ Sun Mar 13, 2011 10:59 am

Zbulohen gjenet e reja fajtore për diabet

Shkencëtarët kanë bërë të ditur se janë zbuluar edhe disa gjene që lidhen me diabetin e llojit 2, duke bërë kështu edhe një hap të madh drejt kuptimit të paraqitjes dhe zhvillimit të kësaj sëmundje.

Edhe pse paraqitja e këtij lloji të diabetit nuk është ngushtë e ndërlidhur me gjenetikën, posaçërisht në ditët e sotme, kur kualiteti i jetës është çdo ditë e më i ulët - njerëzit lëvizin shumë më pak, dhe trashësia është problem çdo ditë e më i madh i shoqërive perëndimore (të gjitha këto ndikojnë në paraqitjen e kësaj sëmundje) - është zbuluar që edhe gjenet mund të luajnë rol të madh dhe të ndikojnë që disa njerëz të janë më të prekshëm nga diabeti sesa tjerët.

Zbulimi më i fundit e vërteton këtë gjë. Shkencëtarët kanë zbuluar tri segmente të reja të ADN-së në gjenet e njeriut të cilat kanë ndikim në rritjen e rrezikut nga sëmundja e diabetit. Njerëzit tek të cilët zbulohet paraqitja e tillë kanë mes 10 dhe 40 për qind më shumë gjasa për tu sëmurë nga diabeti i llojit 2.

Edhe pse tri gjenet e reja janë të përbashkëta për shumë njerëz, ekzistojnë dy variante për secilin nga ata – një variant bartë me vete rrezikun e shtuar për sëmurjen nga diabeti, përderisa tjetri nuk konsiderohet si i rrezikshëm.

Profesori Andrew Hattersley, anëtar i njërit prej ekipeve të cilat i janë përkushtuar këtij hulumtimi ka deklaruar që “komuniteti shkencor tani ka në duar të veta më shumë pjesë të enigmës që do t’i ndihmojë në kuptimin e mekanizmave që qëndrojnë pas paraqitjes së diabetit të llojit 2”.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi