Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Si të mbash dietë duke u ushqyer mirë   User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Si të mbash dietë duke u ushqyer mirë   User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Si të mbash dietë duke u ushqyer mirë

Shko poshtë

Si të mbash dietë duke u ushqyer mirë   Empty Si të mbash dietë duke u ushqyer mirë

Mesazh nga Juѕт٠ Thu Mar 03, 2011 6:39 pm

Si të mbash dietë duke u ushqyer mirë

“Tashmë mund të dobësohesh duke ngrënë normalisht. Mjafton të dish të respektosh një regjim ushqimor të shëndetshëm”- thonë mjekët.
shëndetin e tyre mjaftojnë të ndjekin disa parime që janë në bazë të çdo diete, të cilat garantojnë sukses, por dhe shëndet. “Njerëzit shëndoshen jo sepse hanë shumë, por sepse hanë keq. Kështu mjafton të mësohen se cilët janë “armiqtë” e linjave, por dhe të shëndetit të tyre. Nëse do të flasim për një top-listë këshillash, në krye do të jetë përdorimi i sa më shumë frutave, perimeve të freskëta, proteinave dhe fibrave, të cilat garantojnë marrjen e energjive të nevojshme për mbarëvajtjen e organizmit, por ndihmojnë dhe në eliminimin e problemeve të linjave”,- nënvizojnë ata.

Por mjekët, tërheqin vëmendjen se përpara nisjes së një diete, qoftë kjo dhe elementare, duhet të konsultoheni me mjekun përkatës. “Nëse organizmi nuk arrin të përballojë dietën, për shkak të problemeve që mund të ketë, nuk duhet këmbëngulur në kryerjen e saj. Mjafton që të eliminohen disa “vese” në menynë e përditshme për të mos patur më probleme me linjat. Të gjithë duhet të jenë të sigurt se, nëse eliminojnë ushqimet me yndyrë, sidomos ato me origjinë shtazore, të skuqurat apo të bëhet balancimi i proteinave, mund të garantohet sukses.

Rregulli i parë lidhet me privilegjimin e ushqimeve të ziera. Të tjerat lidhen me përdorimin e sa më shumë frutave dhe të pihen shumë lëngje. Këshillohet të pihet më tepër se 1 litra e gjysmë lëngje në ditë, sepse kjo ndihmon në pastrimin e organizmit nga mbetjet toksike dhe pengojnë akumulimin e yndyrave”,- këshillojnë më tej.

Aktiviteti fizik
“Ushtrimet fizike duhet të bashkërendohen me “dietat” në mënyrë që këto të fundit të rezultojnë të suksesshme, sepse nëse pavarësisht se mund të privoheni nga ushqimet tuaja të preferuara, nuk e vini trupin në lëvizje, nuk keni për të arritur kurrë të jeni në formë”,- përfundojnë ata.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi