Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Diabetikët preken nga sëmundjet seksuale User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Diabetikët preken nga sëmundjet seksuale User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Diabetikët preken nga sëmundjet seksuale

 :: Mjeksia :: SST

Shko poshtë

Diabetikët preken nga sëmundjet seksuale Empty Diabetikët preken nga sëmundjet seksuale

Mesazh nga Juѕт٠ Tue Jan 18, 2011 12:11 pm

Diabetikët preken nga sëmundjet seksuale

Meshkujt me diabet janë dy herë më të mundshëm për t’u prekur nga disfunksioni i ereksionit, se sa meshkujt që nuk e kanë këtë sëmundje. Studiuesit kanë zbuluar gjithashtu se burrat, të cilët vuajnë nga diabeti, preken nga sëmundjet seksuale 15 deri në 25 vjet më parë se meshkujt e tjerë. Megjithëse këto shifra mund të duken shumë të rënda, kontrolli i vazhdueshëm i glukozit dhe nivelit të sheqerit në gjak mund të ndikojnë pozitivisht shëndetin. Nëse dëshironi të ndaloni problemet me ereksionin ose të ndaloni përkeqësimin e tyre, atëherë është e nevojshme të bëni një kontroll të nivelit të sheqerit në gjak dhe t’i afroni numrat e tij sa më afër parametrave normalë. Kjo nënkupton vëzhgim të detajuar nga vetë individët në ushqimin që konsumojnë, marrjen e mjekimeve të diabetit, të këshilluara nga mjeku, dhe vëmendje të veçantë ndaj mënyrës së jetesës. Mënyra më e mirë është ndjekja e një diete të shëndetshme, kryerja e rregullt e ushtrimeve dhe mbajta e peshës normale të trupit. Shumë diabetikë janë të aftë të mbajnë peshë normale, e cila u siguron edhe një jetë seksuale më aktive dhe të rehatshme. Disa të tjerë mund të kenë nevojë të marrin mjekime për t’i mbajtur numrat e tyre sa më afër normales dhe në ketë mënyrë të kënaqin seksualisht veten dhe partneren. Ajo çfarë duhet të mbahet gjithmonë parasysh është se për mjekimet ndaj diabetit kanë efekt më të mirë, nëse ushqeheni siç duhet dhe jeni aktiv fizikisht, në të kundërt, për pasojë edhe jeta në çift do të hasë probleme.
Çelësi i suksesit: kontrolli i nivelit të gjakut në sheqer.
Nëse aktiviteti juaj seksual nuk ka të njëjtët ritme si më parë, dhe shkak për këtë është diabeti, atëherë është e nevojshme të bëhet kontrolli i nivelit të sheqerit në gjak tri ose më shumë herë në ditë. Aparati i kontrollit të glukozës në gjak, i cili duhet të jetë pjesë e një familje, nëse mashkulli është me diabet, mund të jetë mënyra më e mirë për të bërë një kontroll pas çdo vakti ushqimor.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 :: Mjeksia :: SST

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi