Kënaqesia juaj në portalin tonë!
 Gjatë shtatzënisë lani dhëmbët më shpesh	 User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Kënaqesia juaj në portalin tonë!
 Gjatë shtatzënisë lani dhëmbët më shpesh	 User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gjatë shtatzënisë lani dhëmbët më shpesh

Shko poshtë

 Gjatë shtatzënisë lani dhëmbët më shpesh	 Empty Gjatë shtatzënisë lani dhëmbët më shpesh

Mesazh nga Juѕт٠ Sat Jan 08, 2011 5:01 pm

Gjatë shtatzënisë lani dhëmbët më shpesh

Komplikimet gjatë shtatzënësisë, për të cilat mjekët nuk kanë ndonjë shpjegim, janë të shpeshta. Shkencëtarët mendojnë se ato shkaktohen nga një higjienë jo e mirë e gojës, respektivisht nga bakteret të cilat jetojnë në zgavrën e gojës dhe të cilat, me anë të gjakut, mund të barten edhe te embrioni. Bakteret mund të shkaktojnë probleme serioze, duke përfshirë edhe lindjen e parakohshme, peshën e vogël në lindje, shtërzimet e parakohshme dhe infektimet e embrionit. Në rast të prerjeve dhe lëndimeve të tjera, bakteret hyjnë në gjak dhe shkojnë deri te mitra. Nëse keni problem me dhëmbë, mundohuni që, para se të mbeteni shtatzënë, t’i rregulloni të gjithë dhëmbët e prishur.
Nëna e ardhshme duhet që t’i lajë dhëmbët me rregull, përkundër faktit se larja e dhëmbëve mund të shkaktojë vjellje. Në një rast të tillë keni mundësi që ta ndërroni pastën e dhëmbëve. Gjatë shtatzënësisë, në organizmin e gruas vjen deri te paraqitja e ndryshimeve hormonale. Hormonet qarkullojnë në trup dhe me anë të gjakut edhe deri te mishi i dhëmbëve. Kjo mund ta rrisë rrezikun e paraqitjes së sëmundjeve në zgavrën e gojës. Kujdes të veçantë duhet treguar ndaj femrave të cilat edhe para shtatzënisë kanë pasur probleme me mish të dhëmbëve.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi