Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Hani për një buzëqeshje të bukur  User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Hani për një buzëqeshje të bukur  User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hani për një buzëqeshje të bukur

Shko poshtë

Hani për një buzëqeshje të bukur  Empty Hani për një buzëqeshje të bukur

Mesazh nga Juѕт٠ Thu Jun 28, 2012 12:07 am

Hani për një buzëqeshje të bukur

Disa ndryshime të thjeshta në ushqimin tuaj, ndihmojnë dhëmbët të jetë të shëndetshëm për gjithë jetën.

Pastroni dhëmbët me brushë dhe me pe, vizitoni stomatologun, por a hani duke pasur në mendje edhe shëndetin oral? Një ushqim perfekt ndihmon edhe ndërtimin e një trupi të perfekt. Andaj, keni parasysh se çfarëdo që hani, ndikon në dhëmbët dhe gingivat e juaja.

Nuk janë vetëm dyshimet e zakonshme, si për shembull, sheqeri mund të jetë i dëmshëm. Disa ushqime befasuese, madje edhe të shëndetshme, mund të shkaktojnë kavitete në dhëmbë, derisa të tjera mund të ndihmojnë mbrojtjen nga shkatërrimi i tyre, nga sëmundjet e gingivave dhe nga era e keqe e gojës. Më poshtë ju këshillojmë si ta përmirësoni ushqimin tuaj për shëndet optimal të gojës.

Ngrënia e karbohidrateve
Një grusht çips patesh ose vetëm ndonjë kaushë gruri mund të jetë po aq dëmtuese për dhëmbët tuaj sa edhe biskotat me çokollatë. Të gjithë karbohidratet zbërthehen në sheqerna më të thjeshta, të cilat shndërrohen nga bakteret e gojës në një shtresë të fortë rreth dhëmbëve tuaja, një mbeturinë e cila është shkaktare kryesore në sëmundjet e gingivave dhe prishjeve në dhëmbë. Ushqimet e pasura me karbohidrate, siç janë buka dhe biskotat, kanë prirje të jenë më ngjitëse në dhëmbë dhe të depërtojnë në mes të dhëmbëve ose nën mishin e dhëmbëve, vend ku bakteret mund të akumulohen. Hani më rrallë ushqime me sheqerna dhe më shpesh ushqime të lehta. Kur hani sasi më të mëdha të ushqimit, prodhoni më shumë pështymë, e cila ndihmon që të lani copëzat e ushqimit.

Pini çaj
Çaji i zi dhe ai i gjelbër përmbajnë polifenole, kompozime antioksiduese bimore të cilat parandalojnë shtresat e ushqimit të kapen për dhëmbët tuaj dhe ndihmojnë në uljen e gjasave që të zhvillohen kavitete (hapësira, vrima) në dhëmbët tuaj dhe të paraqiten sëmundje të gingivave. Ekspertë nga Kolegji i Stomatologjisë në Çikago bëjnë të ditur se çaji po ashtu ka potencial për të ulur edhe erën e keqe të gojës, pasi që frenon zhvillimin e baktereve të cilat krijojnë erë. Shumë çaje përmbajnë fluoride, të cilat mbrojnë smaltin e dhëmbëve nga shkatërrimi.

Pini me kashtë
Shumica e pijeve të gazuara, pijeve sportive dhe lëngjeve përmbajnë acide, siç janë ai citrik dhe fosforik, të cilat mund të gërryejnë smaltin e dhëmbëve, edhe nëse ushqimi juaj nuk përmban sheqerna. Pirja e pijeve acidike përmes kashtës së vendosur në drejtim të pjesës së thellë të gojës, kufizon kontaktin e tyre me dhëmbët tuaja dhe ndihmon mbrojtjen e smaltit.

Merrni më shumë vitaminë C
Vitamina C është “çimento” e cila i mban të gjitha qelizat tuaja së bashku, andaj sa është e rëndësishme për lëkurën tuaj, është po aq e rëndësishme edhe për shëndetin e gingivave tuaja. Njerëzit që konsumojnë më pak se 60 mg në ditë janë 25% më të prirë të kenë sëmundje të gingivave se sa njerëzit të cilët marrin 180 mg ose më shumë.

Hani 800 mg kalcium në ditë
Njerëzit të cilët marrin sasi të larta të kalciumit janë më pak të prirë të kenë sëmundje të gingivave, thonë disa studime të fundit amerikane. Arsyeja: rreth 99% e kalciumit në organizëm është i koncentruar në eshtra dhe dhëmbë. Kalciumi nga ushqimet ku është i pranishëm, si në djathë, qumësht dhe jogurt, forcon kockat në nofulla, që ndihmon të mbani dhëmbët tuaja në vend. Sasia e rekomanduar e kalciumit tek gratë është, 1.000 mg për ata të moshës nën 50 vjet, dhe 1.200 mg për ata më të moshuarat.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi