Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Për jetë të gjatë konsumoni ushqime të ziera  User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Për jetë të gjatë konsumoni ushqime të ziera  User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Për jetë të gjatë konsumoni ushqime të ziera

Shko poshtë

Për jetë të gjatë konsumoni ushqime të ziera  Empty Për jetë të gjatë konsumoni ushqime të ziera

Mesazh nga Juѕт٠ Fri Jun 08, 2012 7:16 pm

Për jetë të gjatë konsumoni ushqime të ziera

Studimi më i ri ka treguar se njerëzit të cilët ziejnë ushqimin pesë herë në javë për 47 për qind kanë më shumë gjasa se do të jenë gjallë pas dhjetë viteve.

“Është shumë e qartë se gatimi i ushqimit është shprehi e shëndoshë” thotë profesori Dr. Mark Wahlqvist.

“Gatimi meriton një vend në edukim gjatë jetës”.

Hulumtuesit ishin marrë me një grup prej 1.888 meshkujve dhe femrave, më të moshuara se 65 vjeç në Tajvan. Në fillim të studimeve ishin intervistuar disa faktorë të mënyrë së jetës, përfshirë atë të gatimit, kushtet në kuzhinë, shprehitë gjatë blerjes së ushqimit, edukimi dhe duhani.

Në fillim ishte menduar se 43 për qind e pjesëmarrësve kurrë nuk kishte gatuar, 17 për qind gatuan një apo dy herë në javë, 9 për qind gatuan tre deri pesë ehtë në javë dhe 31për qind' gatuan më shumë se pesë herë në ditë.

Pas dhjetë viteve ishin intervistuar ata që ishin gjallë ku ishte vërtetuar se ata që kishin gatuar më shpesh kishin jetëgjatësi më të gjatë. Pos gatimit, më gjatë do të jetoni nëse blini në shitore, udhëtoni me transport publik dhe nëse jeni femër.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi