Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Superbakteri MRSA, rezistuese ndaj antibiotikëve  User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Superbakteri MRSA, rezistuese ndaj antibiotikëve

Shko poshtë

Superbakteri MRSA, rezistuese ndaj antibiotikëve  Empty Superbakteri MRSA, rezistuese ndaj antibiotikëve

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu May 31, 2012 10:29 pm

Superbakteri MRSA, rezistuese ndaj antibiotikëve

Lloji i MRSA-së, kompleksi klonal 5, në vend që të vrasë bakteret e tjera, jeton me to dhe merr ADN-në e tyre, për ç’arsye vjen deri te mutacioni dhe krijimi i superbaktereve të reja.
Kompleksi klonal 5 (CC5), lloji i superbakterit MRSA është rezistues në llojin e fundit të antibiotikëve të avancuar, të cilët përdoren për shërimin e infeksioneve, pohojnë shkencëtarët amerikanë.
Nga viti 2002, shkencëtarët kanë gjetur 12 raste të rezistencës së bakterit në antibiotikun vankomicin, i cili përdoret për shërimin e infeksioneve të rrezikshme për jetën. Kompleksi klonal 5 më se lehti thyen mbrojtjen e antibiotikëve, sepse përshtatet shumë më mirë sesa llojet e tjera dhe bashkekziston me llojet e tjera të bakterit dhe merr ADN-në e huaj, përcjell Daily Mail.
“Në vend se të vrasë bakteret e tjera, CC5 jeton me to, ndërsa mutacionet e gjenit i mundësojnë që të përvetësojë ADN-në e huaj, në këtë rast gjenin e bakterit. Në ato vende ku zhduken gjenet, të cilat i ka përvetësuar MRSA-ja vjen deri te përhapja e baktereve në vatra të infeksionit. Pikërisht kjo përzierje e llojeve të ndryshme të baktereve krijon llojin e ri rezistues në antibiotikë çka rrezikon pacientët në spitale”, pohon hulumtuesi Jim Sliwa.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi