Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Kongresi i obstetrikës dhe gjinekologjisë   User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Kongresi i obstetrikës dhe gjinekologjisë

Shko poshtë

Kongresi i obstetrikës dhe gjinekologjisë   Empty Kongresi i obstetrikës dhe gjinekologjisë

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun May 27, 2012 8:49 pm

Kongresi i obstetrikës dhe gjinekologjisë

Kongresi i I -rë kosovar i Obstetrikës dhe Gjinekologjisë është eveniment profesionalo - shkencor dy ditor mbi shëndetin e gruas dhe fëmijës, që mbahet më 18-19 maj 2012 në Pejë. Kongresi organizohet në partneritet të Shoqatës së Obstetërve dhe Gjinekologëve të Kosovës (SHOGJK) dhe Shoqatës Shqiptare të Obstetrike Gjinekologjisë (SHSHOGJ ), nën patronatin e Kryetarit të Kuvendit Komunal në Pejë, Ali Berisha, dhe ndihmuar nga Ministria e Shëndetësisë, UNFPA, UNICEF, OBSH, AIHA, kompanitë farmaceutike dhe për pajime mjekësore. Sponsor i artë i këtij aktiviteti është kompania farmaceutike ALTUPHARMA.
Fusha e Perinatologjisë, Shëndeti reproduktiv, Neonatologjia, standardet dhe strukturat e kujdesit shëndetësor në lidhje me kancerin në Gjinekologji do të jenë tema te kongresit. Mjekët specialist, specializantët, mamitë dhe infermierët nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi do të marrin pjesë dhe do të fitojnë pikë sipas kritereve të Bordit për Zhvillim të Vazhdueshëm Profesional, i cili ka akredituar.
Si edhe viteve të mëparshme konferenca synon të prezantojë, shqyrtojë dhe vlerësojë gjithë aktivitetet e kryera dhe efektet e tyre në përpjekjet për përmirësim të mëtejmë të shëndetit të nënës dhe fëmijës, në përputhje me synimin e parë të Ministrisë së Shëndetësisë „Fillimi i shëndetshëm i jetës” dhe si kontribut i drejtpërdrejtë në përmbushjen e Objektivave Zhvillimore të Mileniumit të Ri nga institucionet dhe shoqëria kosovare.“Do të jetë edhe ky evinement në vazhdën e aktiviteteve të ndërmarra për sensibilizimin e opinionit të gjerë dhe institucioneve vendimmarrëse dhe nxitjen e tyre për të ndërmarr veprime të nevojshme dhe domosdoshme për të përmirësuar jetën e çdo nëne dhe çdo fëmije”.
Në konferencë do të prezantohet gjendja perinatale në Kosovë për vitet 2000-2011 (numri i lindjeve, shkalla e vdekshmërisë perinatale – të lindurit e vdekur dhe vdekjet e foshnjeve brenda 6 ditëve të para të jetës), vdekshmërin maternale nga të gjitha maternitetet e Kosovës. Kongresi do të jetë mundësi për shkëmbimin e përvojave, marrjen e njohurive dhe informatave të fundit nga fusha e shëndetit riprodhues, përfshi këtu të gjitha temat dhe dhe problematikën e kujdesit antenatal, ndihma dhe kujdesi gjatë lindjes, kujdesi në periudhën e hershme neonatale, probleme nga gjinekologjia me onkologji, dhe shume tema tjera.
Në përmbyllje të punimeve në ditën e parë të kongresit, me 18 maj në ora 18 pritet që të organizohet konferencë për shtyp nga ana e organizatorëve duke përcjellë tek publiku kosovar konkluzionet dhe rekomandimet e profesionistëve për situatën perinatale në Kosovë.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi