Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Nxehtësia shkakton edhe dëmtim të brendshëm  User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Nxehtësia shkakton edhe dëmtim të brendshëm  User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nxehtësia shkakton edhe dëmtim të brendshëm

Shko poshtë

Nxehtësia shkakton edhe dëmtim të brendshëm  Empty Nxehtësia shkakton edhe dëmtim të brendshëm

Mesazh nga Juѕт٠ Sun Jul 17, 2011 7:55 pm

Nxehtësia shkakton edhe dëmtim të brendshëm

Kur jeni të ekspozuar ndaj goditjes së të nxehtit, kjo mund të shihet në trupin tuaj që lahet në djersë, por nxehti njëkohësisht mund të ndikojë edhe në brendinë tuaj, pohojnë mjekët.

Me rritjen e temperaturës së ajrit edhe temperatura e trurit të njeriut rritet ngadalë. Kjo shpjegon pse njerëzit janë nganjëherë të hutuar kur kalojnë më shumë kohë në diell.

Kur jashtë është nxehtë, organizmi u dërgon gjak shtesë organeve vitale në mënyrë që të vazhdojnë funksionimin, ndërsa po ashtu i dërgon më tepër gjak edhe lëkurës që të ndihmojë në ftohje. Kjo do të thotë se në këtë rast dërgohet më pak gjak në drejtim të organeve të tretjes.

“Tretja është prioritet më i vogël, prandaj enët e gjakut të sistemit tonë tretës kufizohen nga perfuzioni. Kjo është arsye pse nuk ju hahet ose pihet kur është nxehtë, ose pse keni mundim nëse keni ngrënë”, thonë ekspertët amerikanë.

Zgjidhja: Duhet të konsumoni ushqim që tretet lehtë, siç janë karbohidratet e thjeshta, ndërsa duhet shmangur ushqimet e pasura me proteina dhe yndyra, të cilat treten shumë më vështirë.

Dhe kuptohet të pini vazhdimisht- ujë ose pije sportive, ndërsa shmangni alkoolin ose kafeinën që mund të shkaktojnë dehidrim.

Duhet pasur kujdes, sepse në rastet më të rënda, të nxehtit mund t’ju sëmurë seriozisht. Sëmurja nga të nxehtit mund të fillojë me gulçe, pastaj rraskapitje, ndërsa mund të zhvillohet edhe kokëdhimbje e fortë, mundim, vjellje dhe ndjesi e ligështisë së madhe.

Sëmundja më e shpeshtë e lidhur me të nxehtit është ‘goditja e nxehtësisë’, me ç’rast ndryshon gjendja mentale, ka marramendje dhe në fund humbet vetëdija. Muskujt mund të lëshojnë që për pasojë vjen deri te pamjaftueshmëria e veshkave, prandaj ‘goditja e nxehtësisë’ është e rrezikshme për jetë.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi