Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Foshnjat e lindura me prerje cezariane më të rrezikuara  User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Foshnjat e lindura me prerje cezariane më të rrezikuara  User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Foshnjat e lindura me prerje cezariane më të rrezikuara

Shko poshtë

Foshnjat e lindura me prerje cezariane më të rrezikuara  Empty Foshnjat e lindura me prerje cezariane më të rrezikuara

Mesazh nga Juѕт٠ Thu Jul 07, 2011 8:51 pm

Foshnjat e lindura me prerje cezariane më të rrezikuara

Foshnjat e lindura me prerje cezariane janë më të prira për t’u sëmurë nga astma, në krahasim me fëmijët që lindin me rrugë normale, njoftojnë shkencëtarët holandezë dhe ata zviceranë.

Këtë ndërlidhje, shkencëtarët e shpjegojnë me faktin që fëmijët, të cilët lindin me prerje cezariane, nuk bien në kontakt me bakteret e nënës dhe në këtë mënyrë nuk krijojnë imunitet të mjaftueshëm.

Hulumtuesit kanë dhënë një vlerë të lartë për rrezikun e këtyre fëmijëve për t’u sëmurë nga astma madje deri në 80 për qind. Mirëpo, përveç rrugës së lindjes, duhet të kihen parasysh edhe gjenet, të cilat kanë një rol të rëndësishëm në shfaqjen e sëmundjes. (P.sh. fëmijët që i kanë të dy prindërit të sëmurë me astmë, janë të rrezikuar tri herë më shumë për ta zhvilluar sëmundjen në krahasim me fëmijët, prindërit e të cilëve nuk vuajnë nga astma).

Numri i lindjeve me prerje cezariane është në rritje, ndërsa jo rrallë kjo, thjesht, është dëshirë e nënës dhe jo nevojë mjekësore.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi