Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Poçi elektrik feston 110 vjetorin (Video)   User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Poçi elektrik feston 110 vjetorin (Video)   User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Poçi elektrik feston 110 vjetorin (Video)

Shko poshtë

Poçi elektrik feston 110 vjetorin (Video)   Empty Poçi elektrik feston 110 vjetorin (Video)

Mesazh nga Juѕт٠ Fri Jun 17, 2011 10:50 am

Një qytet në California po bëhet gati të festojë ditëlindjen e një poçi të vetëm elektrik i cili mbushë 110 vite përdorimi pasi për herë të parë ishte ndezur më 1901.
Që prej asaj kohe, poçi Centennial në stacionin e Zjarrfikësve 6 në Livermore ka qëndruar i ndezur gati tërë kohën, vetëm në një periudha të shkurta më 1093 dhe 1937 kur ishte ndalë energjia elektrike.

Poçi me kapacitet katër wat ishte dhuruar nga një biznesmen për stacionin e zjarrfikësve dhe jetëgjatësia e tij e jashtëzakonshme vazhdon të befasojë edhe shkenctarët.

Ky poç është pranuar zyrtarisht si më i vjetri nga libri i rekordeve Guinness. Fama e këtij poçi është aq e madhe sa që një kamerë është vendosur afër tij në mënyrë që adhuruesit ta shohin se ai vërtetë po bën dritë 24 orë në ditë.

Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi