Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Truri dhe pikëpamjet e majta apo të djathta   User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Truri dhe pikëpamjet e majta apo të djathta   User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Truri dhe pikëpamjet e majta apo të djathta

Shko poshtë

Truri dhe pikëpamjet e majta apo të djathta   Empty Truri dhe pikëpamjet e majta apo të djathta

Mesazh nga Juѕт٠ Mon Apr 25, 2011 11:01 am

Truri dhe pikëpamjet e majta apo të djathta

Truri mund të përcaktojë nëse njeriu përdor më lehtësisht dorën e majtë apo të djathtë. Por a luan rol truri nëse personi është i djathtë apo i majtë në politikë?
Një studim botuar në revistën Biologjia Aktuale (Current Biology) morri në shqyrtim 90 studentë londinezë, të cilët i njëjtësonin pikëpamjet e tyre nga “shumë liberale” në “shumë konservatore”.
Skanimet e trurit zbulua se tek studentët liberalë rajoni i trurit që përpunon informacione kontradiktore ishte më i madh. Kjo, thonë autorët e studimit, mund të shpjegojë tolerancën për pasiguri dhe për më shumë pikëpamje liberale.
Konservatorët ishin të prirur të kishim një “amygdala” më të madhe – (amygdala është pjesë e trurit që përpunon frikën dhe identifikon kërcënimet). Kjo i bën ata të jenë më të prirur për të integruar pikëpamje konservatore.
Autorët studimit thonë liberalizmi dhe konservatorizmi janë të lidhura me strukturën e trurit. Por nuk dihet nëse struktura e trurit përcakton politikën apo nëse politika ndryshon strukturën e trurit.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi