Kënaqesia juaj në portalin tonë!
MSH investon mbi një milion euro në QKUK  User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Kënaqesia juaj në portalin tonë!
MSH investon mbi një milion euro në QKUK  User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MSH investon mbi një milion euro në QKUK

Shko poshtë

MSH investon mbi një milion euro në QKUK  Empty MSH investon mbi një milion euro në QKUK

Mesazh nga Juѕт٠ Mon Apr 11, 2011 6:37 pm

MSH investon mbi një milion euro në QKUK

Ministria e Shëndetësisë ka ndarë 1.240.000 euro për investime kapitale në Qendrën Klinike Universitare. Ministri i Shëndetësisë, Ferid Agani, paralajmëron se disa projekte do të mund të realizohen me ndihmën e investitorëve të huaj.Ndërkaq, Grupi “Axhi Baden”, nga Turqia shpreh interesim për Institutin e Onkologjisë.

Pjesa më e madhe e fondit të ndarë për QKUK-në, i dedikohet Ortopedisë, Pediatrisë dhe Institutit të Onkologjisë. Investimet kryesisht do të jenë në aparaturë mjekësore, inventarë dhe renovime të reparteve. Ndonëse buxheti i Ministrisë së Shëndetësisë nuk mundëson realizimin e projekteve të shërbimeve të cilat i mungojnë shëndetësisë publike, ministri Ferid Agani shpreson që me ndihmën e donatorëve këto shërbime të jenë në funksion të qytetarëve.

“Donacionet do të tentojmë t’i sigurojmë. Veçanërisht jemi të fokusuar në themelimin e marrëdhënieve të partneritetit publiko-privat, d.m.th investimeve të huaja në sektorin publik edhe për investitorin e jashtëm edhe për shërbime publike. Në këtë aspekt jemi në bisedime shumë serioze me një grup nga Turqia “Axhi Baden” dhe unë i kam motivuar ata që të investojnë në dy sektorë në Onkologji dhe kardio-kirurgji , ata kanë ardh këtu dhe më pas më kanë lajmëruar se janë të interesuar për onkologji”, tha ai.

Kardio-kirurgjia dhe Onkologjia , janë dy projekte ende të papërfunduara. Ushtruesi i detyrës së QKUK-së, Lulëzim Emini duke folur për këto projekte tha për Radio Kosovën se punët në infrastrukturë të cilat i kanë takuar institucionit që ai drejton tashmë janë kryer.

Ministria e Shëndetësisë këtë vit i ka ndarë Qendrës Klinike Universitare 1.2 milion euro për investime, ndërkohë që rreth 4 milion euro është kosto e investimeve për të gjitha spitalet në Kosovë brenda vitit 2011.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi