Kënaqesia juaj në portalin tonë!
5 gabimet qe na mbajne ne peshe User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Kënaqesia juaj në portalin tonë!
5 gabimet qe na mbajne ne peshe User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

5 gabimet qe na mbajne ne peshe

Shko poshtë

5 gabimet qe na mbajne ne peshe Empty 5 gabimet qe na mbajne ne peshe

Mesazh nga Juѕт٠ Sat Apr 09, 2011 6:13 pm

5 gabimet qe na mbajne ne peshe

Shpesh njerëzit bëjnë aktivitete të ndryshme që të bien në peshë, por kjo nuk funksionon. Sigurisht faktori i kësaj mosrënie gjendet diku. Më poshtë do t’ju prezantojmë pesë arsye se pse mund të mos bini nga pesha,edhe pse merreni me gjimnastikë.

1.Gjithmonë e bëni të njëjtën stërvitje

Njerëzit shpesh bien në grackën e stërvitjeve rutinë, gjatë 30 minutave sa këshillohen se duhet të angazhohen. Sipas ekspertëve, kjo mund të funksionojë në fillim,por pastaj trupi juaj fillon t’i përshtatet kësaj rutine dhe humb vetëm pak kalori. Për të vazhduar të shihni rezultate, duhet të ndryshoni një faktor të stërvitjes, si për shembull të intensifikoni atë ose të zgjatni gjimnastikën, si dhe tërësisht ta ndryshoni aktivitetin çdo tre deri në katër javë.

2.Argëtoheni

Nëse mund të shikoni televizor gjatë stërvitjes, atëherë nuk angazhoni aq sa duhet. Në vend se të pushoni për tu relaksuar derisa ecni, provoni stërvitje tjera ndërkohë. Pas pesë ose gjashtë minutash nxehje, duhet të angazhoheni sa më fort që mundeni për një minutë, pastaj ta reduktoni intensitetin për dy minuta. Lëvizni prapa dhe përpara për pesë herë, duke qenë të sigurt të rrisni numrin e intervaleve që bën në secilën stërvitje.

3.Mundoheni të dobësoheni me biçikletë

Kur krahët e juaj e marrën një pjesë të ngarkesës së këmbëve tuaja (në rastin me biçikletë), ju digjni më pak kalori. Nëse duhet të qëndroni ose të përkuleni, bëjeni këtë ngadalë, pasi që kështu do të humbisni më shumë kalori. Të bëni këto stërvitje edhe me asistencën e dikujt, ndihmon të keni edhe më shumë rezultat.

4.Nuk angazhoheni maksimalisht

Të angazhohesh në një ecje përpjetë,rrit aktivitetin e muskujve tuaj të këmbëve (krahasuar me ecjen në rrafsh ose tatëpjetë), dhe i muskujt më të fortë si dhe djeg edhe më shumë kalori tuaja. Varësisht prej nivelit tuaj të gjendjes fizike, caktoni vetes një përpjetë në mes 6% dhe 10%, të cilën do ta ecni.

5.Mbiushqeheni

Nuk keni nevojë të merrni pije sportive gjatë gjithë pasdites, pastaj të hani
ushqime kalorike në sallë, ose të ngopeni me diçka edhe pas mbarimit të stërvitjes. Në vend të saj, kufizojeni veten në 300 kalori,numër të cilin e harxhoni gjatë mesatarisht 30 minutash stërvitje. Mos u shqetësoni, se nuk do të dobësoheni së tepërmi.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi