Kënaqesia juaj në portalin tonë!
 Më shumë kalcium, më pak karies User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Kënaqesia juaj në portalin tonë!
 Më shumë kalcium, më pak karies User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Më shumë kalcium, më pak karies

Shko poshtë

 Më shumë kalcium, më pak karies Empty Më shumë kalcium, më pak karies

Mesazh nga Kosovarja Sun Dec 05, 2010 10:32 pm

Më shumë kalcium, më pak karies





Nënat të cilat gjatë shtatzënisë marrin kalcium në formë të shtesës për ushqim, mbrojnë shëndetin e dhëmbëve të fëmijës së tyre- njoftojnë shkencëtarët nga Gjeneva.Me anë të kontrolleve stomatologjike, është zbuluar se madje 87% e fëmijëve të moshave 12-vjeçare, nënat e të cilëve gjatë shtatzënisë nuk kanë marrë kalcium shtesë, kanë së paku një dhëmb të prishur ose u mungon ndonjë dhëmb.Nga ana tjetër, sipas të dhënave të Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica, marrja e kalciumit në formë të shtesës për ushqim gjatë shtatzënisë së nënave, kishte zvogëluar prirjen e zhvillimit të kariesit te fëmijët deri në 27%
Kosovarja
Kosovarja
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


http://www.Ardhmeria-Forum.tk

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi