Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Shmangia e shikimit, rrit dhembjet   User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Shmangia e shikimit, rrit dhembjet   User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shmangia e shikimit, rrit dhembjet

Shko poshtë

Shmangia e shikimit, rrit dhembjet   Empty Shmangia e shikimit, rrit dhembjet

Mesazh nga Juѕт٠ Fri Feb 18, 2011 10:52 am

Shmangia e shikimit, rrit dhembjet   F.0216235911903_m

Shmangia e shikimit e shikimit nga një ngjarje e dhimbshme, rrit pasigurinë nervore në tru, duke bërë që perceptimi i dhembjes të jetë më i fortë.
Instinkti i të gjithë njerëzve është që të shmangin shikimin nga një ngjarje e dhimbshme siç është bërja e një injeksioni, por nga kërkimet është vërtetuar se nëse e shikon agen duke u futur në mish, do të ndiesh më pak dhembje.
Studimi u publikua fillimisht në revistën e specializuar Psycholigical Science, në një përpjekje për të zbardhur mekanizmin se si reagon truri ndaj dhembjeve.
Studimi u krye me ndihmën e 18 vullnetarëve, në bashkëpunim nga Universiteti i Londrës dhe ai i Milanos. Personave iu vendos në dorë një pajisje ngrohëse, e cila do të vazhdonte të rriste temperaturën, deri në momentin kur pacientët do të ndienin dhembje.
Testi u krye dy herë, me dhe pa shikimin e vullnetarëve, ndërsa rezultatet treguan se mundësia për të toleruar dhembjen trupore ishte më e madhe në rastet kur ngjarja shihej nga të testuarit.
Sipas përfundimit të studimit, shmangia e vëmendjes rrit pasigurinë dhe impulset nervore në tru, duke bërë që perceptimi i dhembjes të jetë më i fort.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi