Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Studime për mundësinë e trashëgimisë së Parkinsonit  User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Studime për mundësinë e trashëgimisë së Parkinsonit  User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Studime për mundësinë e trashëgimisë së Parkinsonit

Shko poshtë

Studime për mundësinë e trashëgimisë së Parkinsonit  Empty Studime për mundësinë e trashëgimisë së Parkinsonit

Mesazh nga Juѕт٠ Sat Jan 15, 2011 12:09 pm

Studime për mundësinë e trashëgimisë së Parkinsonit  F.0113231339902_m

Zbulime të reja për gjetjen e një kure për sëmundjen e Parkinsonit, po përqendrohen tek një sërë faktorësh, në mënyrë që mjekët të fillojnë trajtimin, para shfaqjes së simptomave të tjera.

Diagnostikimi i tanishëm klinik i Parkinsonit bazohet tek dridhjet e dukshme dhe kontraktimi i gjymtyrëve. Por studiuesit thonë se nevojitet një diagnostikim më i plotë. Dr. Fernando Pagan në Universitetin Xhorxhtaun të Washingtonit është drejtor i Fondacionit për Parkinsonin.

Dr. Pagan dhe studiues të tjerë thonë se faktorët mjedisorë dhe ata gjenetikë mund të japin informacione për sëmundjen, trajtimin e saj dhe gjetjen e një kure.
Ata po kërkojnë për mundësinë e një faktori biologjik, ose të një gjeni, i cili mund të gjendet tek shumë njerëz me Parkinson.

Një nga gjenet më të rëndësishme që kemi zbuluar është LRRK2 (larktu). Pra, në se mund të mësojmë më tepër për këtë gjen të veçantë, ne mund të jemi të jemi në gjendje të gjejmë një trajtim, ose një kurë specifike për të.
Dr. Pagan thotë se gjeni LRRK2 mund t’i ndihmojë mjekët ta diagnostikojnë shpejt sëmundjen, por ai dhe ekspertë të tjerë theksojnë se njohja e këtij gjeni nuk mund të shërbejë për zbulimin e një kure, sepse Parkinsoni është i llojeve të ndryshme.

Studime për mundësinë e trashëgimisë së Parkinsonit  Foto%201(10)

Tani, e vetmja gjë që mjekët mund të bëjnë, është trajtimi i simptomave që keqësohen gradualisht. Dr. Pagan ka marrë pjesë në një sërë analizash mbi metodat e ndërhyrjes për Parkinsonin.
Të tre provat treguan se pasja e një trajtimi është më mirë se sa të mos ketë fare. U vu re se avancimi i sëmundjes ishte më i ngadalshëm tek ata persona që ishin trajtuar më parë, krahasuar me ata persona që u mjekuan më vonë. Po mësojmë se trajtimi i Parkinsonit që nga koha kur e diagnostikojmë sëmundjen ndihmon për trajtimin e saj”.

Studiuesit thonë se Parkinsoni është sëmundja e dytë neurologjike që degjeneron me kalimin e kohës, pas asaj të Alxajmerit. Rreth 10 milionë njerëz në të gjithë botën vuajnë nga kjo sëmundje.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi