Kënaqesia juaj në portalin tonë!
 Brushë të rregullt apo elektrike?	 User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Kënaqesia juaj në portalin tonë!
 Brushë të rregullt apo elektrike?	 User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Brushë të rregullt apo elektrike?

Shko poshtë

 Brushë të rregullt apo elektrike?	 Empty Brushë të rregullt apo elektrike?

Mesazh nga Juѕт٠ Sat Jan 08, 2011 4:58 pm

Brushë të rregullt apo elektrike?

A janë dhëmbët ë tuaja të pastër? Ndjej dhëmbët më gjuhë. Gjuha duhet të rrëshqas nëpër dhëmbë dhe dhëmbët të ndihen të lëmuar. Në qoftë së sipërfaqja ë dhëmbëve ndihet e ashpër, do të thotë që dhëmbët kanë akoma nevojë të pastrohen.Brushë e mirë konsiderohet ajo brushë që e ka “kokën” e vogël. E butë, për të mos dëmtuar gingivën dhe e vogël, për të mundësuar pastrimin në të gjitha sipërfaqet. Një brushë elektrikë duhet po ashtu ta këtë kokën e brushës të vogël, brusha punon me lëvizje të shpejta dhe të rrumbullakëta.Brusha ë rregullt rekomandohet të gjithë pacientëve, por duhet pasur parasysh së kërkon metodë të mirëfilltë. Brusha e rregullt duhet të jetë sa më e thjeshtë dhe me fije shumë të buta. Nuk do të thotë se brusha më e shtrenjtë dhe me pamje të avancuar duhet të jetë më e mira.Brusha elektorike rekomandohet për pacientë të cilët nuk mund ta bëjnë një pastrim optimal, poashtu tek pacientët të cilët i pastrojnë dhëmbët vrazhdë dhe dëmtojnë gingivën. Brusha elektrike kryen punën vetë, pacienti duhet vetëm ta përcjell brushën rreth vargut të dhëmbëve.Kjo rekomandohet dhe për fëmijët në pubertet, posaçërisht djemtë të cilët nuk janë aq të disiplinuar në pastrimin ë dhëmbëve në këtë moshë. Për këtë grup moshë, brusha elektrike e lehtëson pastrimin dhe në shumë raste motivon pastrimin ë dhëmbëve. Kjo mund të rekomandohet edhe për personat me aftësi të kufizuar, të cilët nuk kanë motorikë të zhvilluar.Brusha duhet të zëvendësohet shpesh.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi