Kënaqesia juaj në portalin tonë!
  Zbulohet pas 11 vjetësh planeti i humbur	 User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zbulohet pas 11 vjetësh planeti i humbur

Shko poshtë

  Zbulohet pas 11 vjetësh planeti i humbur	 Empty Zbulohet pas 11 vjetësh planeti i humbur

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Feb 11, 2011 8:47 am

TORONTO-Teknikat e reja të teknologjisë kanë zbuluar një planet që ishte fokusuar në teleskopin Hubble Space që para 11 vjetësh. Strategjia e re më e përparuar e quajtur NICMOS duket tashmë se i ka hyrë një pune të re kërkimore, këtë radhë jo në qiell, por në arkivat e Hubble Space për të gjetur cfarë u ka humbur sysh dhjetra vite më parë nga kërkimet që janë bërë në galaktike.
Metoda është përdorur për të gjetur një gjetur një planet, imazhet e të cilit ishin marrë që në vitin 1998, por që falë metodave më të avancuara u zbulua një vit më parë.

Planeti është është vlerësuar të jetë të paktën rreth 7 herë më i madh se Jupiteri dhe dyshohet se është i rrethuar nga dy planete të tjerë por që janë të rrethuar nga yje plot pluhur dhe ndodhet 130 vjet-dritë larg Tokës.
NICMOS nuk mund të shohë dy planetët e tjerë sepse llamburitja e yjeve dështon shikueshmërinë e tyre.
"Gjithsesi ne dëshmuam se teleskopi NICMOS është më i fuqishëm për të dalluar planetet”, shprehet shkencëtari që gjeti planetin, David Lafreniere nga Universiteti i Torontos në Kanada.

”Teknika jonë e re e përpunimit të imazhit mund të dallojë planetet që pengohen të shihen për shkak të shkëlqimit të yjeve pranë tyre, dhe mund të dallojnë pikërisht ata objekte që fshihen nga një e dhjeta e shkëlqimit që i rrethon ndryshe nga sa mund te dallonte më parë Hubble”, thotë Lafreniere.
Gjtja e këtyre planetëve nuk është e lehtë, pasi ata qëndrojnë pas yjeve. Por gjatë dy dekadave të fundit, shkencëtarët kanë fokusuar më shumë se 300 planete të fshehur që rrotullohen rreth yjeve.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi