Kënaqesia juaj në portalin tonë!
7 Mrekullitë e Reja Të Botes Moderne User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

7 Mrekullitë e Reja Të Botes Moderne

Shko poshtë

7 Mrekullitë e Reja Të Botes Moderne Empty 7 Mrekullitë e Reja Të Botes Moderne

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Dec 23, 2010 9:17 pm

Deri më vitin 2010-të Dubai nuk do të jetë vetëm vendi
i njohur për prodhimin e arit të zi, naftës. Princi Sheikh Mohammed Bin
Rashid Al Maktoum, me projektin e tij planifikon të le pa tekst, pa
fjalë, 15 milion turistë që vizitojnë këtë vend çdo vit. Shikoni imazhet
e mëposhtme dhe binduni si dhe pse?

1. Burj Dubai
Ajo do të jetë ndërtesa më e madhe në botë, e cila do
të hapet në vitin 2009. Ndërtesa do të jetë pjesë e qendrës tregtare që
do të quhet ‘Downtown Dubai’. Ndërtimi do të kryhet me dizajnin e
arkitektit Adrian Smith, i cili ka një buxhet ‘simbolik’ për këtë
projekt, 4 miliard dollarë.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

7 Mrekullitë e Reja Të Botes Moderne Empty Re: 7 Mrekullitë e Reja Të Botes Moderne

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Dec 23, 2010 9:17 pm

2. Palm Islands
Bëhet fjalë për ishuj në Dubai, në fakt këto janë
ishujt më të mëdhenj artificial në botë. Ato i ka konstruktuar kompania
Nakheel Properties. Ishujt janë të vendosur në gjirin e Emirateve të
Bashkuara Arabe, më saktë ne gjirin Persik
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

7 Mrekullitë e Reja Të Botes Moderne Empty Re: 7 Mrekullitë e Reja Të Botes Moderne

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Dec 23, 2010 9:18 pm

3. Dubailand
Dubailand, do të jetë parku më i madh argëtues në botë. Ky park ka një sipërfaqe dy herë më të madhe se i famshmi Disneyland
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

7 Mrekullitë e Reja Të Botes Moderne Empty Re: 7 Mrekullitë e Reja Të Botes Moderne

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Dec 23, 2010 9:18 pm

4. Hydropolis
Kompleksi i parë nën ujë në botë, parashihet të hapet
më vitin 2009. Do të jetë i vendosur 20 metra nën ujë, dhe do të mund të
mirëpres 220 mysafir
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

7 Mrekullitë e Reja Të Botes Moderne Empty Re: 7 Mrekullitë e Reja Të Botes Moderne

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Dec 23, 2010 9:18 pm

5. The World Islands
THE WORLD, është projekt që do të përbëhet prej 300
ishujsh artificial, të cilët do të jenë të renditura në formën e hartës
së botës. Çdo ishull do të ketë sipërfaqe prej 23.000 deri 84.000 metër
katrorë, ndërsa afërsia mes tyre do të jetë 50 deri 100 metra. Ishujt do
të dalin në shitje, ndërsa çmimi për një parcelë do të kushtoj 15 deri
45 milion dollarë
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

7 Mrekullitë e Reja Të Botes Moderne Empty Re: 7 Mrekullitë e Reja Të Botes Moderne

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Dec 23, 2010 9:19 pm

6. Dubai Mallsë
shpejti do të kemi qendrën më madhe tregtare në botë. Ajo do të ketë një
sipërfaqe prej 3.657.600 metër katrorë, dhe do të përbëhet nga 10 deri
15 qendra më të vogla
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

7 Mrekullitë e Reja Të Botes Moderne Empty Re: 7 Mrekullitë e Reja Të Botes Moderne

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Dec 23, 2010 9:19 pm

7. Ski Dubai
SKI DUBAI, qendra më e madhe sportive për skitari e
mbyllur në botë. Skitarët mund të kënaqen me sipërfaqe prej 22.500 metër
katrorë.
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

7 Mrekullitë e Reja Të Botes Moderne Empty Re: 7 Mrekullitë e Reja Të Botes Moderne

Mesazh nga Sahit Rexhepi Keca prej Mon Nov 25, 2013 9:28 pm

a thu ne shiptarët a kemi ndonjë mrekulli.për të kqija kem sadush por e kam fjalën për mir najsen.
Sahit Rexhepi Keca
Sahit Rexhepi Keca
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Mbrapsht në krye Shko poshtë

7 Mrekullitë e Reja Të Botes Moderne Empty Re: 7 Mrekullitë e Reja Të Botes Moderne

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi