Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Paraboloidi  User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Paraboloidi

Shko poshtë

Paraboloidi  Empty Paraboloidi

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Dec 23, 2010 9:06 pm

Paraboloidi

Paraboloidi është siperfaqe e grades se dyte e cila klasifikohet në paraboloide eliptike dhe paraboloide hiperbolike.
Paraboloid eliptik quhet siprfaqja e gradës së dytë që përcaktohet me formulën kanonike:

Paraboloidi  Fcb7b51c7748a90dfe594858702d9de2

Ndërsa paraboloid hiperbolik quhet sipërfaqja e gradës së dytë që përcaktohet me formulën kanonike:

Paraboloidi  Ebefc9940d73d1b06be860237f547ccb

Për ndryshe paraboloidet merren si trupa gjeometrik

Paraboloidi  250px-ParaboloidOfRevolution
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi