Kënaqesia juaj në portalin tonë!
Fëmijët me epilepsi duhet të kurohen edhe për autizëm User-comments-icon
Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fëmijët me epilepsi duhet të kurohen edhe për autizëm

Shko poshtë

Fëmijët me epilepsi duhet të kurohen edhe për autizëm Empty Fëmijët me epilepsi duhet të kurohen edhe për autizëm

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Feb 14, 2013 2:40 am

Fëmijët me epilepsi duhet të kurohen edhe për autizëm 4410

Fëmijët të cilët kanë janë të diagnostikuar me epilepsi duhet gjithashtu të shqyrtohen për autizëm, sepse zhvillimet e problemeve shpesh shkojnë së bashku.
Një studim nga hulumtuesit në Spitalin e Fëmijëve në Çikago vlerësoi rezultatet e dhënies së pyetësorëve te shqyrtimit të prindërve të fëmijëve nën moshën 5 vjeçare epileptike. Rezultatet treguan se më shumë se 75 për qind e fëmijëve të studiuar gjithashtu kishin një vonesë në zhvillim dhe 41 për qind kishin autizëm.

Sipas Anne Berg dhe Breanne Fisher të cilët paraqitën studimin e tyre në takimin e Shoqërisë Amerikane për Epilepsi, asnjë nga fëmijët nuk shfaqen vetëm shenja për autizëm.

"Gjetjet tona sugjerojnë gjithashtu që të gjithë fëmijët në klinikën për epilepsi duhet të shqyrtohen edhe për këto autizëm."
Juѕт٠
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi